Kaszel suchy to jeden z pierwszych objawów grypy. Pojawia się nagle i jest bolesną dolegliwością. Trudno tu o spokojny sen, gdyż napady kaszlu często pojawiają się w nocy i powodują silne łzawienie oczu. Jeżeli dopadła Cię grypa i kaszel suchy – reaguj od razu. Poznaj kilka sprawdzonych metod, które przyniosą Ci wyraźną ulgę.
Suchy, duszący kaszel – grypa
Grypa zaczyna się gwałtownie. Nagle zaczynasz odczuwać bóle kostno-stawowe, osłabienie, bóle mięśni, temperatura Twojego ciała szybko wzrasta i zaczynasz kaszleć. Kaszel suchy to znak, że wirus grypy zniszczył śluzówkę dróg oddechowych i spowodowały jej obrzęk oraz zaczerwienienie. Dodatkowo mógł uszkodzić tzw. komórki kubkowe błony śluzowej. Oznacza to, że coraz trudniej Ci odkrztuszać flegmę, a jej zaleganie powoduje z kolei odruch tzw. nieproduktywnego kaszlu. Pojawia się jego męcząca, napadowa i sucha odmiana, zaś w zalegającej flegmie znajdują się zanieczyszczenia i zarazki. Są na to jednak sposoby.
Domowa apteczka, czyli ziele babki i prawoślaz
Przygotuj skuteczny ziołowy wywar. Napar ten przyniesie Ci ulgę, ponieważ zwiększy ilość wydzieliny, rozrzedzi ją i ułatwi odkrztuszanie flegmy. Dodatkowo złagodzi podrażnienia błon śluzowych.
1 łyżkę ziela babki zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 15-20 minut. Podobnie zadziała wywar z prawoślazu – wsyp do szklanki 2 łyżeczki, zalej wrzątkiem, przykryj i wypij po upływie około 30 minut. Zioła te możesz pić nawet 3-5 razy dziennie.
Grypa? Kaszel suchy lecz syropami
Poza leczniczymi naparami istnieją też skuteczne syropy, które możesz wykonać u siebie w domu z łatwo dostępnych składników.
Syrop goździkowy
Składniki:
- mały słoik miodu wielokwiatowego lub lipowego,
- 6-8 goździków,
- przegotowana, ciepła woda.
Jak to zrobić:
Rozgnieć 6-8 goździków, wrzuć do małego słoika miodu i wymieszaj. Dodaj trochę ciepłej, przegotowanej wody. Odstaw na noc. Pij po 1-2 łyżeczce na dobę. Olejki eteryczne z goździków rozrzedzą wydzielinę i ułatwią Ci odkrztuszanie. Miód i goździki mają silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomogą nie tylko w suchym kaszlu, ale na ogólne dolegliwości związane z grypą.
Syrop tymiankowy
Składniki:
- 350 g liści tymianku (kupisz je w aptece lub sklepie zielarskim),
- 400 g cukru
- 1 litr gorącej wody
Jak to zrobić:
Przygotuj litrowy słoik i w 1/3 wypełnij liśćmi tymianku. Następnie około 400 g cukru rozpuść w litrze gorącej wody, wlej do słoika i całość dokładnie wymieszaj. Szczelnie zamknięty słoik odstaw w chłodne i suche miejsce. Po upływie 2 dni rozlej do mniejszych butelek i pij 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Jeżeli masz uczulenie na zioła lub nie odpowiada Ci ich smak lub zapach, nie możesz pozostać bez doraźnego lekarstwa. Nocny napadowy kaszel suchy przeszkadza w zasypianiu i sprawia ból. Co go ukoi? Wśród leków na kaszel suchy dużą popularnością cieszą się syropy, w których znajduje się butamirat (np. Theraflu, Supremin Max czy Atussan). Tego typy syropy działają przeciwkaszlowo, rozkurczają mięśnie oskrzeli i ułatwiają oddychanie.
Diagnoza: suchy kaszel. Grypa a inhalacje
Inhalacje to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie wyzdrowienie. Na kaszel suchy możesz użyć do inhalacji np. rumianku, olejku sandałowego, z rozmarynu, majeranku, sosny, z kopru włoskiego czy też eukaliptusowego. Do gorącej wody dodaj około 5-7 kropli wybranego olejku, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przynajmniej 20 minut. Inhalacje możesz powtarzać 2-3 razy dziennie. Nie mają one skutków ubocznych.
Nawilżaj śluzówkę
W przypadku suchego kaszlu duże znaczenie ma nawilżanie śluzówki. Pomoże Ci w tym napar z siemienia lnianego lub wywar z porostu islandzkiego (możesz też zakupić pastylki do ssania). Suchy kaszel, choć uciążliwy i bolesny, złagodzisz, stosując wskazane metody. Z pewnością skrócą one czas choroby i odetchniesz z ulgą.