Co na przewiane ucho?

silviarita / Pixabay

Przewiane ucho to problem, który może spotkać każdego z nas. Jest to szczególnie często spotykane w okresie jesiennym i zimowym, kiedy panująca na zewnątrz aura stwarza dla nas wiele niebezpieczeństw. O przewianym uchu mówimy wtedy, kiedy z powodu niskich temperatur lub nagłej zmiany między ciepłym a zimnym środowiskiem dochodzi do infekcji. Szczególnie narażone są na to oczywiście dzieci, których układy odpornościowe nie są jeszcze tak rozwinięte, jak w przypadku dorosłych. Osoby dorosłe również mogą jednak cierpieć z tego powodu. Przewiane ucho może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, warto zatem wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Środki zapobiegawcze

Zanim zaczniemy zastanawiać się co na przewiane ucho jest najlepsze, warto dowiedzieć się jak najwięcej o profilaktyce. Jednym z najlepszych środków zapobiegawczych jest chronienie swojej głowy przed zimnymi temperaturami. W okresie zimowym i jesiennym koniecznie musimy pamiętać o zakładaniu ciepłej czapki. W warunkach domowych należy też unikać wszelkich przeciągów oraz innych warunków, które sprzyjają przewianiu ucha. Bardzo groźne są również nagłe zmiany temperatur – przede wszystkim szybkie schłodzenie nagrzanego wcześniej organizmu. Zimą i jesienią trzeba też dbać o prawidłową dietę. Dzięki odpowiedniej ilości minerałów i witamin organizm znacznie łatwiej będzie w stanie radzić sobie ze wszystkimi infekcjami.

Jak leczyć przewiane ucho?

Jeśli u kogoś występują objawy przewianego ucha, warto w pierwszej kolejności rozważyć wizytę u lekarza. W przypadku gdy objawy są szczególnie nasilone, lekceważenie tego może prowadzić do poważnych konsekwencji, łącznie z trwałym uszkodzeniem słuchu.

Warto też wiedzieć co na przewiane ucho można stosować nawet przed wizytą u lekarza. Istnieje wiele domowych sposobów, które znacznie zmniejszają tę dolegliwość. W pierwszej kolejności należy utrzymywać odpowiednio wysoką temperaturę ciała. Warto dużo wypoczywać, szczelnie się przykrywając. Można też smarować okolice ucha rozgrzewającymi środkami, takimi jak Amol. Trzeba jednak zachować tu ostrożność, bowiem zbyt duża ilość takich środków może być szkodliwa. Dobrym pomysłem jest też gorąca kąpiel.

Jednym z najlepszych środków na przewiane ucho jest zwykła, gorąca herbata. Warto wzbogacić ją o dodatki – na przykład miód lub sok malinowy – które zapewnią jej dodatkowe właściwości zdrowotne.

Przewiane ucho można do pewnego stopnia leczyć w domu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to dość poważna dolegliwość, która może mieć groźne i długofalowe konsekwencje. Jeśli zatem objawy nie ustępują po krótkim czasie, koniecznie należy zgłosić się z tym problemem do lekarza.