Witamina D3 – kiedy ją podawać?

stevepb / Pixabay

Witamina D to popularna witamina, którą można znaleźć w spożywanych przez nas pokarmach, ale jest ona również obecna w niektórych suplementach dostępnych na rynku. Witamina D ma ogromne znaczenie, ponieważ pomaga utrzymać mocne kości.

Jeśli chcesz zachować zdrowe kości, powinieneś mieć wystarczającą ilość witaminy D w organizmie. Pomaga ona we wchłanianiu wapnia i fosforu, które są niezbędne dla organizmu.

Pytanie: “Kiedy podawać witaminę D3” jest często zadawane. Niektórzy eksperci twierdzą, że lepiej jest zacząć podawać witaminę D3 od pierwszego miesiąca życia, a inni, że dobrze jest zacząć podawać ją od 6 miesiąca życia.

Zobaczmy, jak odpowiedzieć na to pytanie w zależności od wieku i masy ciała dziecka.

Kiedy podawać witaminę D3 niemowlętom?

Jeśli jesteś w ciąży, musisz przyjmować witaminę D3 dla swojego dziecka. Pomoże Ci to w uzyskaniu zdrowego dziecka i zdrowej matki.

Jednak sugeruje się również podawanie witaminy D3 dzieciom poniżej 6 miesiąca życia, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że organizm dziecka nie jest wystarczająco silny, aby wchłonąć witaminę D.

Jeśli przyjmujesz witaminę D3, powinnaś przyjmować dawkę 100 IU dziennie. Jeśli przyjmujesz witaminę D3 dla swojego dziecka, zalecana dawka wynosi 100 j.m. przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie 200 j.m. dziennie przez kolejne cztery miesiące.

Wnioski:

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące ze stosowania witaminy D3 i wiesz, jak ją przyjmować, zastanówmy się nad pytaniem “kiedy podawać witaminę D3 niemowlętom”.

Nie ma potrzeby podawania witaminy D3 niemowlętom w wieku 6 miesięcy, ponieważ nie zaleca się przyjmowania dawki większej niż 200 j.m.

Ważne jest, aby dawkę witaminy D3 przyjmować regularnie, ponieważ organizm nie przyzwyczai się do dawki, którą mu podajesz. Jeśli więc otrzymujesz dawkę witaminy D3, musisz ją zwiększyć na następne sześć miesięcy, a następnie kontynuować tę samą dawkę przez następne cztery miesiące.

Po tym czasie można zmniejszyć dawkę witaminy D3 i przyjmować tę samą dawkę przez kolejny rok.

Witamina D3 to świetny sposób na utrzymanie mocnych kości, ale w diecie należy również uwzględnić wapń.