Sposoby na zatokowy ból głowy

Peggy_Marco / Pixabay

Zapalenie zatok jest dolegliwością równie częstą, co dokuczliwą. Może to mieć wiele przyczyn – często jest to reakcja alergiczna, w innych przypadkach infekcja, a jeszcze w innych efekt różnych chorób. Zapaleniu towarzyszy szereg dolegliwości, z silnym bólem głowy na czele. Ból taki może całkowicie zdezorganizować nasze życie codzienne i dokuczać nam przez długi czas. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z nim. Najważniejszy z nich to oczywiście zlikwidowanie samej przyczyny, jakim jest zapalenie zatok. W międzyczasie można jednak sporo zrobić, aby załagodzić ten dokuczliwy stan.

Jak radzić sobie z zatokowym bólem głowy w domu?

Taki ból głowy może mieć oczywiście różne natężenie. Nie zawsze jest to ból całkowicie uniemożliwiający nam funkcjonowanie. W takim wypadku można zdecydować się na proste i domowe sposoby na zatokowy ból głowy. Warto sięgnąć po podstawowe metody, takie jak zwykły odpoczynek. W miarę możliwości przy pojawieniu się bólu dobrze jest usiąść lub położyć się na chwilę. Również prawidłowa dieta ma tu ogromne znaczenie. Nie można zapominać o piciu dużej ilości wody – takie proste z pozoru zmiany mogą w ogromnym stopniu ograniczyć ból.

Dobrym domowym sposobem są inhalacje z pary wodnej. Przygotowanie jest tu bardzo proste – wystarczy tylko zagotować w naczyniu niewielką ilość wody. Po zdjęciu naczynia z ognia należy pochylić się nad nim, jednocześnie zasłaniając głowę ręcznikiem, tak, aby para jak najmniej uciekała na boki.

Inną metodą jest stosowanie na bolącą głowę okładów z ciepłej wody. Wystarczy namoczyć ręcznik lub szmatkę, a następnie ułożyć ją na twarzy – przede wszystkim na podstawie nosa i policzkach. Odpoczynek z takim okładem może przynieść dobre efekty.

Inne metody leczenia

Domowe sposoby na zatokowy ból głowy nie zawsze przynoszą jednak zadowalające efekty. W takim przypadku trzeba już sięgnąć po zwykłą medycynę. Podstawowymi środkami do walki z tym bólem mogą być zwykłe leki na przeziębienie. Łagodzą one ból i przynoszą ulgę, ale w większości przypadków nie dają trwałych efektów.

W przypadku utrzymującego się dłużej, ostrego bólu, należy zgłosić się już do lekarza. Leczenie może przebiegać na różne sposoby. Dostępne są specjalne leki, które łagodzą stan zapalny i niwelują w ten sposób ból. W niektórych przypadkach stosowane jest również leczenie antybiotykami, bowiem przyczyną zapalenia zatok może być infekcja bakteryjna.

Jeszcze inną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega tutaj na poszerzeniu otworów, które umożliwiają drenaż zatok nosowych. Dzięki temu nie gromadzi się tam śluz, co z kolei zapobiega powstawaniu infekcji.