Anemię – co warto wiedzieć.

atrix9 / Pixabay

Większość z nas wie, że anemia to stan, w którym u danej osoby występuje niska liczba czerwonych krwinek. Jest to rodzaj zaburzenia krwi, które występuje u kobiet w ciąży i dzieci.

Według danych WHO, anemia dotyka ponad miliard ludzi na całym świecie.

Faktem jest, że anemia jest bardzo powszechna wśród kobiet w ciąży, ale jeśli chodzi o dzieci, może ona powodować poważne problemy.

Wielu rodziców i lekarzy wie, że anemia jest poważnym problemem dla kobiet w ciąży, ale czy wiedzą oni, że może być ona również problemem dla dzieci?

Tak, anemia może być problemem także dla dzieci. W tym wpisie podzielę się kilkoma ważnymi informacjami na temat anemii i tego, dlaczego jest ona ważna dla dzieci.

Co powoduje anemię?

Anemia to stan, w którym zmniejsza się zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Jeśli krew jest mniej natleniona, nie dostarcza składników odżywczych do tkanek organizmu.

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Jeśli matka cierpi na anemię, dziecko nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hemoglobiny do przenoszenia tlenu. W rezultacie dziecko nie będzie w stanie wykonywać swoich podstawowych funkcji.

Wiadomo, że rozwój mózgu jest bardzo ważny dla niemowląt. Jeśli dzieci nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych, mózg nie będzie mógł się prawidłowo rozwijać.

Niektóre z oznak i objawów anemii obejmują:

– Ból głowy

– letarg

– Bladość skóry

– Słaba koncentracja

– Utrata apetytu

– Powolne i słabe ruchy

– Słabe widzenie

– Słaba pamięć

– Drażliwość i niepokój

– Nadmierny płacz

– Napady

– Nietypowe wzorce snu

– Brak koordynacji

– Utrata apetytu

Jak zapobiegać anemii u dzieci?

Faktem jest, że anemii można zapobiec, jeśli dziecko jest karmione piersią przez co najmniej 6 miesięcy. Mleko matki zawiera niezbędne składniki odżywcze, które są potrzebne dziecku do zdrowego rozwoju.

Jeśli matka cierpi na anemię, powinna przyjmować suplementy żelaza i zastrzyki z witaminą B12. Powinna także przyjmować tabletki z kwasem foliowym.

Jeśli jesteś mamą i chcesz zapewnić swojemu dziecku najlepszą opiekę, powinnaś podjąć te środki ostrożności.

Wnioski:

Niedokrwistość może być problemem także dla dzieci, ale jeśli mamy są świadome objawów niedokrwistości i jeśli w porę podejmą leczenie, dzieci nie ucierpią z powodu tego schorzenia.

W tym poście wyjaśniłam znaczenie anemii u dzieci, a także podałam kilka wskazówek, jak zapobiegać temu schorzeniu.