Flora jelitowa to złożony ekosystem, który żyje w jelitach i składa się z bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków, a nawet robaków. Flora jelitowa pomaga organizmowi trawić pokarm, produkować witaminy i usuwać toksyny.
Flora jelitowa składa się nawet z 500 gatunków mikroorganizmów na gram kału. Największą grupę mikroorganizmów stanowią bakterie (około 99%). Występują również wirusy, grzyby i pierwotniaki. Główną funkcją flory jelitowej jest trawienie pokarmu i produkcja witamin. Niektóre gatunki chronią również organizm przed patogenami, takimi jak szkodliwe bakterie, pasożyty czy wirusy, konkurując z nimi o składniki odżywcze lub wytwarzając substancje przeciwbakteryjne, takie jak kwasy czy antybiotyki.
Skład flory jelitowej zależy od wielu czynników: wieku, sposobu odżywiania, poziomu stresu itp.
Istnieje wiele różnych sposobów wspierania flory jelitowej. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przyjmowanie wysokiej jakości suplementów probiotycznych i regularne spożywanie pokarmów fermentowanych.
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów wspierania flory jelitowej:
Suplementy probiotyczne. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które występują naturalnie w żywności i w przewodzie pokarmowym. Wykazano, że przyjmowane jako suplement diety mają pozytywny wpływ na zdrowie, pomagając w utrzymaniu lub przywróceniu zdrowej mikroflory jelitowej. Dobry suplement probiotyczny zawiera wiele szczepów pożytecznych bakterii o udowodnionej skuteczności klinicznej. Szukaj produktów, które zawierają co najmniej 1 miliard CFU żywych organizmów na porcję i zostały przebadane pod kątem zanieczyszczenia bakteryjnego (np. w niezależnym laboratorium).
Żywność fermentowana. Bogatym źródłem pożytecznych bakterii są również produkty fermentowane, takie jak jogurt, kefir i kimchi. Należy szukać produktów zawierających żywe kultury bakterii na etykiecie i wybierać te, do produkcji których używa się pasteryzowanego mleka lub wody, a nie niepasteryzowanego mleka lub wody, ponieważ produkty te mogą być skażone patogenami. Najlepiej jest spożywać sfermentowane produkty codziennie – można je łatwo wprowadzić do swojej diety!
Prebiotyki. Prebiotyki to niestrawne węglowodany, które są bardzo korzystne.
Istnieje wiele sposobów na poprawę zdrowia jelit i odżywienie flory jelitowej.
Oto niektóre z najbardziej popularnych metod, czyli sposoby na jelitowkę:
Jedz fermentowaną żywność. Sfermentowana żywność to doskonały sposób na wprowadzenie do diety pożytecznych bakterii. Przykładami są pikle, kimchi, kapusta kiszona, kefir, jogurt i kombucha. Żywność ta może pomóc w uzupełnieniu dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym i zmniejszyć objawy zaburzeń trawienia, takich jak IBS i choroba Leśniowskiego-Crohna.
Przyjmuj probiotyki. Probiotyki – żywe mikroorganizmy, które można spożywać lub stosować miejscowo – to „dobre” bakterie, które pomagają chronić przed „złymi” bakteriami w jelitach. Suplementy te można przyjmować doustnie lub stosować bezpośrednio na skórę w postaci kremu lub balsamu zawierającego określone szczepy probiotyków.
Spożywaj więcej błonnika. Błonnik pomaga odżywiać dobre bakterie w jelitach, dzięki czemu mogą się one rozwijać i zwalczać szkodliwe organizmy, które w przeciwnym razie mogłyby opanować Twój przewód pokarmowy. Błonnik rozpuszczalny wchłania wodę i tworzy żelową substancję, która powoli przechodzi przez układ pokarmowy, dzięki czemu pozostaje tam dłużej niż błonnik nierozpuszczalny, co pomaga odżywiać dobre bakterie przez dłuższy czas.