Skuteczne sposoby badania gruczołu krokowego

Pexels / Pixabay

Prostata to gruczoł znajdujący się w układzie rozrodczym mężczyzn. Odpowiada on za produkcję nasienia. Gruczoł krokowy jest bardzo ważny dla funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Do badania gruczołu krokowego stosuje się różne metody.

Pierwszą metodą jest Cyfrowe Badanie Rektalne (DRE).

Drugą metodą jest ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS).

Trzecia metoda to biopsja gruczołu krokowego.

Omówmy każdą z tych metod badania gruczołu krokowego.

Cyfrowe badanie rektalne (DRE)

Cyfrowe badanie doodbytnicze jest najczęstszą i najprostszą metodą badania gruczołu krokowego. Jest to bezbolesna i prosta metoda badania. Podczas tej metody lekarz wprowadza palec swojej ręki do odbytnicy i wyczuwa, czy w odbytnicy znajduje się jakaś nieprawidłowa masa lub guzek.

Ultrasonografia transrektalna (TRUS)

Podczas tej metody lekarz wprowadzi sondę ultrasonografu do odbytnicy. Następnie lekarz będzie obserwował prostatę z zewnątrz. Jest to dobra metoda badania dla początkujących.

Biopsja gruczołu krokowego

W tej metodzie lekarz wykona małe nacięcie na skórze pacjenta. Następnie lekarz wprowadza igłę pistoletu biopsyjnego do gruczołu krokowego. Jest to prosta i bezbolesna metoda badania.

Wnioski:

Zobaczmy teraz, jak badać gruczoł krokowy.

Cyfrowe badanie doodbytnicze jest najprostszą i najłatwiejszą metodą badania gruczołu krokowego. Nie jest bolesne i jest to pierwsza metoda, którą proponują lekarze.

Ultrasonografia transrektalna jest również łatwą i prostą metodą badania gruczołu krokowego. Jest to dobra metoda dla początkujących.

Biopsja gruczołu krokowego to bezbolesna metoda badania. Jest to najlepsza metoda dla doświadczonych lekarzy.