Porady, jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami

Kjerstin_Michaela / Pixabay

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry na świecie. Pierwszym objawem trądziku jest czerwona plamka lub pryszcz, a drugim obecność białych grudek na skórze. Jest to rodzaj zapalenia, które wpływa na gruczoły tłuszczowe i może rozprzestrzeniać się na twarz, plecy, szyję i klatkę piersiową. Trądzik może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyka nastolatków.

Główną przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja sebum, czyli tłustej substancji, która chroni skórę i utrzymuje jej wilgotność. Sebum jest mieszaniną olejów i tłuszczów, która jest produkowana przez gruczoły łojowe. Czasami sebum zostaje uwięzione w mieszkach włosowych i tworzy blokadę. Powoduje to przyklejenie się łoju do mieszka włosowego, zablokowanie go i powstanie niewielkiej dziury w skórze. To właśnie jest przyczyną powstawania pryszczy.

Inną przyczyną trądziku jest brak równowagi hormonalnej. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania powodują, że hormony produkują więcej oleju niż normalnie. Ponadto gruczoły łojowe będą pracować mniej wydajnie. Wszystkie te czynniki prowadzą do powstawania pryszczy.

W dzisiejszych czasach ludzie nie używają wielu leków do leczenia trądziku, ale istnieją pewne domowe sposoby, które pomogą Ci szybko pozbyć się trądziku.

1. Sok z cytryny

Sok z cytryny będzie działać jako naturalny środek wybielający i będzie zmniejszyć oleju i tłuszczu na skórze. Sok z cytryny usunie brud i olej oraz pomoże uzyskać czystą skórę.

Aby pozbyć się trądziku, zmieszaj równe ilości soku z cytryny i miodu, a następnie nałóż je na dotknięty trądzikiem obszar na 2 do 3 godzin. Zmyj ciepłą wodą, a zobaczysz różnicę.

2. Woda różana

Woda różana pomoże Ci uzyskać czystą i jasną skórę. Zmniejszy ilość oleju i tłuszczu na skórze i sprawi, że skóra będzie gładka i miękka.

Zmieszaj 1 łyżkę stołową wody różanej z ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Nałóż tę mieszankę na skórę trądzikową i pozostaw na 2 do 3 godzin. Zmyj ją łagodnym mydłem.

3. Miód

Miód oczyści Twoją skórę i sprawi, że stanie się ona gładka i miękka. Miód można również stosować do leczenia trądziku.

Wymieszaj 1 łyżkę stołową miodu i ½ łyżeczki olejku migdałowego. Nałóż tę pastę na obszar dotknięty trądzikiem i pozostaw na 2 do 3 godzin. Następnie spłucz wodą.

4. Olej kokosowy

Olej kokosowy szybko rozprawi się z trądzikiem. Sprawi, że Twoja skóra stanie się miękka, a pory będą mniejsze. Możesz używać oleju kokosowego do usuwania pryszczy.

Wymieszaj ½ szklanki oleju kokosowego i jedną łyżeczkę oliwy z oliwek. Dodaj szczyptę kurkumy i nałóż na zmienione chorobowo miejsce, a następnie pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz ciepłą wodą.

Wnioski:

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci pozbyć się trądziku. Upewnij się, że nie nakładasz zbyt dużo oleju, bo w przeciwnym razie skóra będzie się przetłuszczać. Upewnij się więc, że stosujesz odpowiednią ilość olejków.