Dieta Atkina to dieta o niskiej zawartości węglowodanów, która pomaga schudnąć. Opiera się ona na teorii, że nasze ciała są zaprojektowane tak, aby spalać tłuszcz w celu uzyskania energii, a węglowodany są jedynym źródłem kalorii.
Dieta Atkinsa jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie, stosują ją miliony ludzi na całym świecie. Dieta Atkinsa została opracowana przez dr Roberta Atkinsa w 1972 r., który twierdził, że jego plan żywieniowy może pomóc w szybkiej utracie wagi przy jednoczesnym spożywaniu ulubionych produktów.
Dieta atkinsa jadłospis składa się z trzech faz:
Faza indukcji, Faza trwającej utraty wagi i Faza przed utrzymaniem wagi. Faza indukcji trwa od dwóch tygodni do miesiąca, w zależności od tego, jak dużo trzeba schudnąć. W tej fazie wyeliminuje się z diety wszystkie węglowodany z wyjątkiem węglowodanów zawartych w warzywach, takich jak pomidory czy zielona papryka, oraz niektórych owocach, takich jak jagody (nie banany). Raz dziennie będziesz jeść chude mięso, takie jak kurczak lub ryba bez skóry, oraz nieograniczone ilości nieskrobiowych warzyw, takich jak brokuły czy szpinak.
Podczas tej fazy organizm przestawia się ze spalania glukozy (węglowodanów) na spalanie tłuszczu, co powoduje szybką utratę wagi, a także poprawę poziomu cholesterolu i kontroli cukru we krwi.
Dieta Atkinsa to niskowęglowodanowy, wysokobiałkowy program odchudzania stworzony przez dr Roberta C. Atkinsa w latach 70. ubiegłego wieku. Dieta składa się głównie z pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i białka oraz niskiej zawartości węglowodanów.
Typowy dzień na diecie Atkinsa może obejmować bekon, ser i jajka na śniadanie, sałatkę na lunch z mięsem lub rybą oraz kolację składającą się z mięsa, ryby lub drobiu z warzywami lub sałatką.
Choć nie ma ustalonych zasad dotyczących pór posiłków i rodzajów jedzenia, istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące tego, co należy jeść w diecie Atkinsa:
Mięso należy jeść prawie w każdym posiłku. Mięso dostarcza białka i innych składników odżywczych potrzebnych organizmowi, takich jak żelazo i cynk. Zawiera również inne składniki odżywcze, które mogą pomóc w walce z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i rakiem ( 1 ).
Jedz dużo warzyw i owoców. Dostarczają one wielu witamin i minerałów, ale zawierają niewiele węglowodanów, więc nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Wiele warzyw jest również doskonałym źródłem błonnika ( 2 ).
Wybieraj zdrowe tłuszcze. Tłuszcz jest niezbędny do wchłaniania rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K, które znajdują się w mięsie, rybach i jajach, a ponadto jest niezbędny do produkcji hormonów ( 3 4 ). Wybieraj zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek.