Jaki sport uprawiać?

anncapictures / Pixabay

Jak zapewne się domyślasz, do wyboru jest wiele dyscyplin sportowych. Ale przy tak wielu możliwościach, skąd masz wiedzieć, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia?

Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych obecnie dyscyplin sportowych na świecie. Zamieściliśmy także kilka ich głównych zalet i wad, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, jaki sport uprawiać oraz jaki jest dla Ciebie odpowiedni.

Piłka nożna

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, uprawia ją ponad 250 milionów graczy na całym świecie. Jest to również jedna z najstarszych gier, której początki sięgają co najmniej 600 r. p.n.e., kiedy to grali w nią żołnierze w starożytnych Chinach. Piłka nożna ewoluowała z biegiem czasu i dziś istnieje wiele różnych jej odmian rozgrywanych na całym świecie: piłka nożna stowarzyszeniowa (znana także jako “soccer”), futsal, piłka nożna halowa i piłka nożna plażowa, by wymienić tylko kilka z nich! W grze biorą udział dwie drużyny, które rywalizują ze sobą na boisku, używając piłki wykonanej ze skóry lub materiału syntetycznego (np. pianki). Punkty zdobywa się, kopiąc lub kierując piłkę do bramki przeciwnika i nie pozwalając mu trafić do swojej!

Tenis, badminton, squash i tenis stołowy to jedne z najpopularniejszych sportów uprawianych przez dzieci.

Squash to zabawny i szybki sport, który wymaga szybkiego refleksu i szybkich ruchów. Jest to świetny sposób na rozwijanie sprawności fizycznej i poprawę koordynacji ręka-oko u dzieci.

Tenis stołowy to kolejna gra halowa, w którą mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli. To świetny sposób, aby dzieci rozwijały koordynację oko-ręka i szybki refleks.

Badminton to gra terenowa, w którą można grać na każdej płaskiej powierzchni. Dzieci grające w badmintona są zazwyczaj bardziej przedsiębiorcze i aktywne fizycznie niż te, które nie uprawiają żadnych sportów!

Baseball

Baseball to gra typu “bat-and-ball” rozgrywana między dwiema drużynami po dziewięciu zawodników każda, którzy na zmianę wykonują rzuty i zagrania. Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik. Gra rozpoczyna się, gdy zawodnik po stronie atakującej, zwany miotaczem, rzuca piłkę, którą zawodnik po stronie atakującej próbuje uderzyć kijem. Rzuty następują szybko po sobie, a pałkarz nie może zamachnąć się na piłkę, dopóki nie znajdzie się ona na tyle blisko, by mógł bezpiecznie uderzyć. W baseballu, który często nazywany jest “grą na centymetry”, ważne są wyczucie czasu i strategia. W 1846 r. Alexander Cartwright ujednolicił zasady nowoczesnej gry w baseball. Najsłynniejsi gracze baseballu to Babe Ruth i Jackie Robinson, który przełamał bariery rasowe w Ameryce, stając się jednym z pierwszych czarnoskórych zawodowych baseballistów w historii Major League.