Jak wygląda badanie MRI (rezonans magnetyczny)

toubibe / Pixabay

Niektórzy pacjenci są podekscytowani, gdy mają być poddani badaniu rezonansem magnetycznym. Nie wiedzą jednak, jak dokładnie będzie wyglądało badanie MRI i co będzie się działo wewnątrz ciała. Niektórzy zadają sobie pytania: jakie to będzie uczucie? Czy to będzie bolało?

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można dokładnie zobaczyć, gdzie w ciele znajduje się uraz i jaki jest jego zakres. Obrazy są wyraźniejsze niż zdjęcia rentgenowskie. Nie jest ono tak bolesne jak tomografia komputerowa.

Co to jest badanie metodą rezonansu magnetycznego?

Skanowanie MRI to skrót od angielskiej nazwy Magnetic Resonance Imaging (obrazowanie rezonansem magnetycznym). Jest to nieinwazyjna procedura i badanie medyczne, które wykorzystuje się do diagnozowania różnych chorób i urazów.

Badanie MRI wykonuje się w celu oceny narządów wewnętrznych pacjenta. Za pomocą badania MRI można sprawdzić stan serca, mózgu, mięśni, kości, więzadeł, ścięgien i naczyń krwionośnych.

Skanowanie MRI dostarcza informacji o tkankach miękkich. Jest to jedno z najdokładniejszych badań medycznych, które pozwala lekarzom poznać stan uszkodzonej części ciała.

Pole magnetyczne skanera MRI ustawia jądra atomów tkanek w jednej linii. Gdy pacjent znajduje się w skanerze MRI, wysyłane są fale radiowe, a sygnały są odbierane i zapisywane. Obrazy te będą analizowane przez lekarza w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości i określenia stopnia uszkodzenia.

Jak wygląda badanie metodą rezonansu magnetycznego?

Badanie MRI pokazuje lokalizację uszkodzonej części ciała. Obrazy są wyraźne i szczegółowe. Widać na nich uszkodzone tkanki, co daje jasny obraz tego, co się z nimi stanie i jak długo potrwa proces gojenia.

Niektóre z części ciała, które można ocenić za pomocą badania MRI, to:

– Mózg

– rdzeń kręgowy

– Nerwy

– Mięśnie

– więzadła

– Kość

– naczynia krwionośne

Jak wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie MRI jest procedurą nieinwazyjną, a pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie zimno, ale trwa to tylko kilka sekund.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa do 45 minut, a pacjent zostanie poproszony o położenie się w skanerze MRI.

Wnioski:

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu na temat “Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym” sprawiła Państwu przyjemność. Proponuję, abyś podzielił się tym artykułem w swoich mediach społecznościowych, aby uświadomić innym ludziom istnienie tej niezwykłej technologii.