Domowe sposoby na zapalenie strun głosowych

naturalherbsclinic / Pixabay

Ludzkie gardło to wbrew pozorom bardzo złożony mechanizm. Cały nasz aparat mowy składa się z szeregu elementów, które mogą być narażone na różnego rodzaju problemy i dolegliwości. Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z kłopotami jak zapalenie strun głosowych – najczęściej objawia się to zwykłą chrypką, choć konsekwencje mogą być tu o wiele gorsze. Warto wiedzieć o takich problemach jak najwięcej, bowiem ich ignorowanie i brak stosownego leczenia często prowadzi do jeszcze poważniejszych komplikacji.

Czym jest zapalenie strun głosowych?

Stan zapalny strun głosowych to podrażenienie tego elementu naszego aparatu mowy. Może wynikać z różnych infekcji, ale także uszkodzeń mechanicznych i nadwyrężenia głosu. Najczęstszym objawem jest chrypka, ale może temu towarzyszyć również ból czy stan gorączkowy. Aby unikać tego typu problemów, trzeba przede wszystkim uważać na nagłe zmiany temperatur. Nasze gardło jest na to szczególnie wrażliwe – czasami szybkie wyjście z mocno klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz wywołuje stan zapalny.

Na problemy tego typu są narażone także osoby, które dużo pracują głosem. Nauczyciele, dziennikarze, aktorzy i wiele innych – ludzie w tych zawodach muszą szczególnie dbać o swoje gardło. Każdemu z nas może jednak przytrafić się nadwyrężenie strun głosowych.

Jak radzić sobie z zapaleniem strun głosowych?

Jeśli chodzi o zapalenie strun głosowych domowe sposoby w wielu przypadkach są bardzo skuteczne. Podstawową kwestią jest szczególnie mocne nawilżanie gardła. Trzeba zadbać o picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody. Bardzo dobrze na nasze struny głosowe wpływa również miód. Warto pić regularnie herbatę z jego dodatkiem, bowiem działa on przeciwzapalnie i łagodzi tego typu stany. Koniecznie trzeba unikać zimnych płynów. Skuteczne są także napary ziołowe, szczególnie z szałwii i rumianku.

Inną kwestią jest odpoczynek. W czasie takich problemów należy maksymalnie oszczędzać głos i starać się nie mówić za dużo i zbyt głośno.

Warto dbać również o odpowiednie warunki w domu. Konieczne jest dobre nawilżenie powietrza. Nie powinniśmy również przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, bowiem klimatyzacja w takiej sytuacji może ogromnie pogorszyć nasz problem. Gardło do zwalczenia infekcji potrzebuje ciepła i wilgotnego powietrza.

Na szczególnie ostre zapalenie strun głosowych domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Jeśli żadne działania nie pomagają, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że infekcja jest znacznie poważniejsza, niż się wydaje.