Nie ma wątpliwości, że klimatyzacja w ogromnym stopniu podnosi komfort naszego codziennego życia. Zwykle doceniamy to szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy temperatury na zewnątrz bywają bardzo wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że z częstym korzystaniem z klimatyzacji wiąże się również pewne ryzyko dla naszego zdrowia. Klimatyzacja znacznie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu i działa na powietrze w jego wnętrzu.
Podstawowe zasady korzystania z klimatyzacji
Dolegliwości takie jak wysuszone oczy czy ból gardła od klimatyzacji są dobrze znane każdemu, kto spędza dużo czasu w klimatyzowanych wnętrzach. Trzeba znać podstawowe zasady korzystania z klimatyzacji, aby móc zminimalizować takie negatywne skutki jej działania.
Jedną z najważniejszych kwestii jest ustawianie odpowiedniej temperatury. Nie powinna ona być zbyt niska w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – może to być maksymalnie 6 stopni różnicy. Większa różnica jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a nawet i życia. Wychodząc nagle z mocno klimatyzowanego i chłodnego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panują wysokie temperatury, może skończyć się szokiem termicznym – konsekwencje tego bywają tragiczne. Dłuższe przebywanie w takich warunkach rodzi również wiele innych dolegliwości, które mogą być poważnym problemem w życiu codziennym.
Jak uniknąć problemów zdrowotnych?
Odpowiednio użytkowana klimatyzacja sama w sobie nie powinna być groźna dla naszego organizmu. Istnieje jednak wiele czynników z nią związanych, które mogą wywoływać problemy zdrowotne. Wspomniany wcześniej ból gardła od klimatyzacji jest jedną z najczęstszych dolegliwości na jakie skarżą się osoby długo przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Jednym z głównych powodów bólu gardła jest w tym przypadku wysuszone powietrze. Trzeba zatem zadbać o odpowiednie nawilżanie, przede wszystkim samego gardła. W czasie przebywania w takim pomieszczeniu należy pić szczególnie dużo wody – najlepiej niezbyt zimnej. Pomaga również zielona herbata.
Trzeba także nawilżyć samo pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem są tu specjalne nawilżacze powietrza. Bardziej domową metodą jest też ustawienie po prostu w pomieszczeniu wiadra z wodą – trzeba jednak pamiętać o codziennym jej wymienianiu. Niezwykle istotne jest też regularne wietrzenie pomieszczenia. Kiedy nikt z niego nie korzysta, lub kiedy temperatury na zewnątrz nie są tak dokuczliwe, wszystkie okna powinny być otwarte szeroko. Te proste czynności pozwolą na nawilżenie powietrza i sprawienie, że klimatyzowane pomieszczenie będzie o wiele zdrowsze dla naszego organizmu.