Szczekający kaszel – przyczyny, objawy i leczenie

szczekajacy-kaszel-przyczyny-objawy-i-leczenie

Kaszel to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Tak jak często słyszysz w reklamach – kaszel może być suchy lub mokry. Jest jednak szczególny rodzaj kaszlu suchego – tzw. kaszel krtaniowy, potocznie zwany szczekającym. Skąd się bierze, czym charakteryzuje i jakie zastosować leczenie, by pozbyć się problemu?

Kaszel szczekający – przyczyny

Najczęstszą przyczyną kaszlu szczekającego jest tzw. podgłośniowe zapalenie krtani. Chorobę tę wywołują różnego rodzaju wirusy (najczęściej są to wirusy grypy: tzw. metapneumowirusy, rhinowirusy czy adenowirusy). Czas rozwoju wirusa w organizmie jest krótki, a pierwsze objawy pojawiają się gwałtownie, najczęściej w nocy. Choroba zwykle występuje u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia.

Warto jednak wiedzieć, że przyczyną kaszlu krtaniowego mogą być nie tylko infekcje, ale także anatomiczne wady wrodzone krtani (np. wrodzona wiotkość chrząstek krtani, torbiele krtani). Niekiedy powodem szczekającego kaszlu jest również uraz krtani lub znalezienie się ciała obcego w drogach oddechowych.

Kaszel szczekający – objawy

Po czym poznać, że cierpisz na kaszel szczekający? Jego atak jest silny, gwałtowny i męczący – zwykle pojawia się w nocy i może zakłócać Twój sen. Odruch kaszlu jest przy tym uciążliwy i trudny do opanowania. Inne dolegliwości, jakie możesz odczuwać, to duszność wdechowa, chrypka, a także tzw. stridor – świst wdechowy spowodowany zwężeniem krtani.

Jeśli w Twojej krtani znalazło się ciało obce, prócz wymienionych wcześniej objawów możesz zaobserwować u siebie również duszności, zaczerwienienie na twarzy oraz plucie krwią. Pamiętaj, że taka sytuacja wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia.

Leczenie kaszlu szczekającego

Gdy zauważysz u siebie charakterystyczne objawy (trudno jest pomylić zwykły kaszel suchy ze świszczącym “szczekaniem”), jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. W szpitalu lekarze zastosują leki steroidowe. W poważniejszych przypadkach mogą również przeprowadzić intubację, która pomoże pacjentowi swobodnie oddychać i przyspieszy powrót do zdrowia.

Nie zwlekaj z wizytą, zwłaszcza jeżeli choruje Twoje dziecko. U najmłodszych gwałtowny przebieg podgłośnowego zapalenia krtani niekiedy może wymagać nawet hospitalizacji. Lekarz dobierze odpowiednie leki dla dziecka (np. butamirat). Pamiętaj jednak, aby ściśle trzymać się zaleceń i nie leczyć zapalenia krtani u dziecka na własną rękę.
Jeśli kaszel wynika z anatomicznej wady krtani (tak czasem zdarza się np. u małego dziecka), niezbędne może okazać się leczenie operacyjne. Są to jednak dość rzadkie przypadki.

W skrajnych przypadkach, przy bardzo nasilonych objawach, lekarz może przepisać osobom dorosłym leki hamujące odruch kaszlu: dekstrometofran lub kodeinę – są one jednak dostępne wyłącznie na receptę i należy brać je pod ścisłą kontrolą specjalisty.

Szczekający kaszel – co przyniesie ulgę w dolegliwości?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym złagodzeniu objawów jeszcze przed konsultacją z lekarzem, postaraj się nawilżyć powietrze oraz wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywasz. Zmniejszy to obrzęk śluzówki krtani. Pij również dużą ilość płynów i unikaj czynników drażniących, takich jak dym papierosowy. W przypadku szczekającego kaszlu pomogą także inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżą śluzówkę dróg oddechowych.

Nawet, jeśli domowe sposoby przyniosą poprawę, nie bagatelizuj szczekającego kaszlu i zawsze postaraj się poszukać jego przyczyny z pomocą specjalisty.