Jak przeprowadza się badanie słuchu?

Victoria_Borodinova / Pixabay

Pacjent udaje się do lekarza na regularne badania kontrolne. Lekarz zbada Twoje uszy i poprosi Cię o wsłuchanie się w otaczające Cię dźwięki. Jeśli usłyszysz jakikolwiek hałas lub nietypowy dźwięk, będziesz musiał poddać się badaniu słuchu.

Być może zastanawiasz się, na czym polega badanie słuchu? Najprościej rzecz ujmując, jest to metoda pomiaru zdolności słyszenia Twoich uszu.

Dlaczego musimy wiedzieć, jaki mamy słuch?

Słuch jest bardzo ważnym zmysłem. Kiedy słyszymy głos rozmówcy lub muzykę, czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Jeśli jednak nie możesz nic usłyszeć, czujesz się rozdrażniony.

Badanie słuchu pomoże Ci zdiagnozować wszelkie problemy ze słuchem. Jeśli nie słyszysz głosu osoby stojącej przed Tobą lub nie słyszysz głośnej muzyki, która gra w tle, lepiej będzie, jeśli poddasz się badaniu słuchu.

Co to jest badanie słuchu?

Badanie słuchu to metoda pozwalająca zmierzyć zdolność słyszenia Twoich uszu. Jest to prosta metoda, którą wykonuje się przy pomocy urządzenia i zatyczki do uszu.

Badanie składa się z następujących etapów:

Zostaniesz poproszony o założenie zatyczki do uszu i będziesz musiał zachować ciszę.

Lekarz użyje miernika poziomu dźwięku, aby zmierzyć dźwięki, które słyszysz.

Następnie lekarz zmieni miernik poziomu dźwięku, aby zmierzyć głośność dźwięków niesłyszanych przez pacjenta.

Nazywa się to badaniem częstotliwości.

Jak przebiega badanie słuchu?

Twoje ucho zostanie podłączone do urządzenia, a następnie zostaniesz poproszony o usłyszenie różnych dźwięków. Otrzymasz słuchawkę podłączoną do urządzenia.

Następnie lekarz poprosi Cię o wysłuchanie dźwięku, który dociera do Ciebie przez słuchawkę. Jeśli pacjent słyszy dźwięk, lekarz stwierdzi, że ma normalny słuch. Jeśli pacjent nie słyszy dźwięku, zostanie poproszony o powtórzenie tego samego badania przy różnych częstotliwościach. Jest to tak zwany test specyficzny dla danej częstotliwości.

Jeśli nie słyszysz dźwięku nawet po powtórzeniu testu dla różnych częstotliwości, lekarz poinformuje Cię, że cierpisz na ubytek słuchu.

Wnioski:

Tak więc badanie słuchu jest prostym i skutecznym sposobem diagnozowania wszelkiego rodzaju problemów ze słuchem. Dzięki niemu będziesz w stanie określić, czy masz jakiekolwiek problemy ze słuchem. Wykonaj więc badanie i pozbądź się dokuczliwych objawów.