Inhalacja dziecka solą fizjologiczną – jak ją dobrze przeprowadzić?

inhalacja-dziecka-sola-fizjologiczna-jak-ja-dobrze-przeprowadzic

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów dziecięcej infekcji jest katar, który często uniemożliwia oddychanie i powoduje problemy ze snem. W przypadku zatkanego nosa, jednym ze skuteczniejszych sposobów jego odetkania jest inhalacja dziecka solą fizjologiczną. W jaki sposób ją przeprowadzić?

Sól fizjologiczna do inhalacji – jaką wybrać i przechowywać?

Sól fizjologiczna to produkt, który kupisz niemal w każdej aptece. Czym kierować się przy wyborze takiego produktu?

  • Wybierz sterylny roztwór soli o stężeniu 0,9 %, bez konserwantów.
  • Najlepiej kup sól zapakowaną w fiolki zawierające pojedynczą dawkę preparatu – będzie to najbardziej higieniczne rozwiązanie.
  • By nie dopuścić do rozwoju bakterii, otwartą fiolkę przechowuj maksymalnie przez 24 godziny.

Jak stosować inhalacje z soli fizjologicznej? 5 prostych kroków

Jeżeli Twojemu dziecku dokucza katar – lejący się, przezroczysty lub gęsty, uniemożliwiający oddychanie, przygotuj inhalację z dodatkiem soli fizjologicznej. Zabieg ten z łatwością udrożni zatkany nos i zalegający w nozdrzach katar.

Przygotowanie inhalacji z dodatkiem soli fizjologicznej jest bardzo proste:

  1. Wyciągnij co najmniej litrowy garnek i zagotuj w nim ponad 0,5 l wody.
  2. Do wrzątku dodaj 1 fiolkę soli fizjologicznej i zamieszaj.
  3. Następnie odstaw garnek na kilka minut do lekkiego ostygnięcia – to ważne, by unosząca się para nie była dla dziecka zbyt gorąca.
  4. Gdy garnek wystarczająco ostygnie, posadź dziecko wygodnie na krześle i zakryj mu głowę ręcznikiem, by zakryć dostęp powietrza.
  5. Poleć, by powoli wdychało unoszącą się parę, najlepiej zatykając najpierw jedną dziurkę nosa, a następnie kolejną – wówczas inhalacja da jeszcze lepsze efekty.

Wdychana para z dodatkiem soli dotrze do dróg oddechowych – płuc, oskrzeli oraz do zatok. Z pewnością już kilka zabiegów ułatwi dziecku wydmuchiwanie wydzieliny, ponieważ szybciej zacznie się ona odrywać. Zabieg przeprowadzaj 3-4 razy dziennie przez ok. 10 minut przez 5-7 dni. Jeżeli katar będzie się utrzymywał powyżej tygodnia, skonsultuj się z pediatrą.

Sól fizjologiczną w płynie można stosować nie tylko do inhalacji, ale także do nawilżania śluzówki nosa. Dotyczy to zwłaszcza sezonu jesienno-zimowego, kiedy w pomieszczeniach, w których przebywamy, powietrze często jest bardzo suche. Wystarczy aplikować 1-2 krople soli do każdego nozdrza, by odpowiednio nawilżyć śluzówkę.

Przeciwwskazania do stosowania inhalacji z soli fizjologicznej

Inhalacje z soli fizjologicznej to bezpieczny sposób na walkę z katarem, jednak pamiętaj o przeciwskazaniach do ich stosowania, takich jak stany zapalne górnych dróg oddechowych, gruźlica, nowotwory, ropne zapalenie migdałów czy niewydolność oddechowa i krążeniowa.

Co poza inhalacjami – jak pomóc dziecku w udrożnieniu nosa?

W walce z katarem ważne jest nie tylko udrażnianie małego noska, ale też wzmacnianie odporności. Zadbaj, by nie przerodził się on w poważniejszą infekcję, np. zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli czy zatok. Podawaj dziecku dużo rozgrzewających płynów oraz naparów (w tym np. herbatę z miodem i cytryną, herbatę z malinami, mleko z miodem i napar z rumianku), które również pomogą w rozrzedzeniu wydzieliny i nawodnią organizm.

Do potraw możesz dodawać imbir, który ma działanie przeciwzapalne czy też czosnek – naturalny antybiotyk, który skutecznie zabija bakterie i wirusy. Takie kompleksowe działanie zapewni Twojemu dziecku szybsze wyzdrowienie i pomoże  pozbyć się uciążliwego kataru.