Od czego zacząć odchudzanie?

silviarita / Pixabay

Być może zastanawiasz się, od czego zacząć odchudzanie. Zebraliśmy listę najlepszych wskazówek, które pomogą ci zacząć i utrzymać się na dobrej drodze w podróży do utraty wagi.

1. Poczytaj o zdrowych nawykach żywieniowych

Pierwszym krokiem w nauce odchudzania jest zrozumienie, na czym polega zdrowa dieta. Istnieje wiele różnych diet, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: pełne pożywienie. Cała żywność zawiera wszystkie naturalne składniki odżywcze i błonnik, podczas gdy żywność przetworzona jest pozbawiana tych składników odżywczych podczas przetwarzania, transportu i przechowywania.

2. Jedz więcej warzyw i owoców

Warzywa, owoce i inne pokarmy roślinne są bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne dobroczynne związki fitochemiczne, które utrzymują nasz organizm w zdrowiu i zwalczają wolne rodniki wywołujące choroby. Dostarczają one również błonnika, który pomaga nam czuć się sytym przez dłuższy czas, dzięki czemu możemy ograniczyć spożycie kalorii, nie czując się pozbawionym energii i głodnym przez cały czas!

3. Zrezygnuj z przetworzonej żywności i napojów gazowanych

Podobnie jak pełnowartościowa żywność, żywność przetworzona jest pozbawiana naturalnych składników odżywczych podczas przetwarzania (np. rafinacji zbóż), transportu (np. pasteryzacji) lub przechowywania (np. zamrażania). Spożywając przetworzoną żywność, tracimy wiele jej wartości odżywczych.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć plan odchudzania, pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, w jaki sposób chcesz schudnąć.

Istnieje wiele różnych sposobów na schudnięcie, ale istnieje też wiele różnych podejść do każdego z nich. Ważne jest, aby wybrać taki, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego stylu życia.

Niektórzy ludzie wolą po prostu mniej jeść i więcej ćwiczyć, podczas gdy inni chcą stosować określoną dietę lub suplementy, które pomogą im szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Możliwe też, że lekarz zaleci przyjmowanie jakiegoś leku w ramach planu odchudzania.

Bez względu na to, jakie podejście wybierzesz, istnieją pewne podstawowe kroki, które mogą ułatwić utratę wagi:

Upewnij się, że masz realistyczne oczekiwania. Łatwo jest się zniechęcić, gdy nie widać natychmiastowych rezultatów diety lub ćwiczeń – zwłaszcza jeśli ktoś inny osiągnął sukces stosując te same strategie – ale aby jakakolwiek zmiana stylu życia przyniosła efekty, potrzeba czasu. Na przykład, jeśli ktoś, kto waży 200 funtów, przechodzi na dietę niskokaloryczną, mogą minąć tygodnie lub miesiące, zanim w ogóle straci na wadze. Dlatego ważne jest, by nie zniechęcać się, jeśli nie widać rezultatów od razu.