Czym jest szkarlatyna?

DarkoStojanovic / Pixabay

Choroby na które szczególnie narażone są małe dzieci są bardzo różnorodne. Rodzic powinien o nich pamiętać i znać przynajmniej te najpopularniejsze z nich, aby w razie potrzeby móc je szybko rozpoznać i zareagować. Szczególnie powszechnie są choroby wywoływane przez bakterie i wirusy, które w okresie jesiennym i zimowym polują na nas na każdym kroku. Jedną z powszechnie spotykanych chorób tego typu jest szkarlatyna, niebezpieczna szczególnie dla najmłodszych.

Czym jest szkarlatyna?

Zadając sobie pytanie: szkarlatyna co to jest, w pierwszej kolejności powinniśmy poznać mechanizm działania chorób zakaźnych. Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez bakterie, co czyni ją wysoko zakaźną. Można się nią zarazić na różne sposoby. Może być przenoszona zarówno drogą kropelkową, jak i przez przedmioty z którymi osoba chora miała wcześniej kontakt.

Szkarlatyna zwana jest inaczej płonicą. W największym stopniu są na nią narażone dzieci w wieku przedszkolnym, choć dorośli również mogą na nią zachorować.

Jak rozpoznać szkarlatynę?

Objawy szkarlatyny różnią się nieco w zależności od wieku osoby chorej. U dzieci jednym z pierwszych objawów jest gorączka i ból gardła. Z czasem pojawiają się też trudności z oddychaniem. Typowe jest również uczucie osłabienia lub rozdrażnienia, oraz ból głowy i wymioty. Nazwa „szkarlatyna” pochodzi od faktu, że u chorego gardło znacznie zmienia swój kolor, przybierając szkarłatną barwę. Bardzo charakterystycznym objawem, który pojawia się jednak nieco później, jest wysypka. Może ona wystąpić dopiero w drugiej dobie rozwoju choroby. Może pojawić się w różnych częściach ciała. Po kilku dniach od zachorowania, u zarażonego zaczyna łuszczyć się skóra.

Objawy szkarlatyny u dorosłych są podobne, choć zazwyczaj znacznie cięższe. O ile u dzieci gorączka sięga zazwyczaj 38 C, u dorosłych może nawet przekroczyć 40 C.

Leczenie szkarlatyny może trwać nieco czasu, ale zazwyczaj jest skuteczne. Ponieważ chorobę tę wywołują bakterię, podstawą w leczeniu są tu antybiotyki. Można również stosować inne leki, których zadaniem jest niwelowanie pozostałych skutków choroby – mogą to być m.in. środki przeciwbólowe albo zmniejszające stan zapalny. Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby, bardzo ważny jest odpoczynek, dbanie o właściwą dietę i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. W kwestii jedzenia należy postawić na lekkostrawne posiłki.

Szukająć odpowiedzi na pytanie szkarlatyna co to jest trzeba zatem mieć na uwadze, że jest to poważna choroba, która w przypadku braku leczenia może mieć niebezpieczne skutki. Przy rozpoznaniu należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Aby się przed nią uchronić, trzeba przede wszystkim unikać wszelkich kontaktów z osobami zarażonymi.