Domowe sposoby na zatkane uszy

NDE / Pixabay

Ucho jest dość wrażliwym i złożonym narządem w ludzkim ciele. Jeśli nie będziemy o nie dbali w odpowiedni sposób – chociażby w kwestii higieny – może nam sprawić sporo problemów. Jednym z częstych kłopotów jest zatkane ucho. Do jego wnętrza mogą dostać się różne rzeczy, a jego odetkanie jest później dość trudne. W wielu przypadkach trzeba się z tym zgłosić do lekarza, bowiem samodzielne próby odetkania ucha mogą przynieść jedynie więcej szkód. Istnieją jednak sytuacje, w których można zrobić to samemu. Wiele zależy oczywiście od tego, czym dokładnie ucho zostało zatkane.

Jak usunąć wodę z ucha?

Jedną z najczęstszych przyczyn zatkanego ucha jest woda, która dostała się do jego wnętrza. Jest to powszechny problem dla osób które lubią pływać. Domowe sposoby na zatkane uszy w takim przypadku są bardzo proste. Najlepiej skorzystać z siły grawitacji i przechylić głowę w taki sposób, aby woda sama wypłynęła z wnętrza ucha. Pomaga w tym lekkie potrząsanie głową oraz wykonywanie ruchów żuchwą. Dzięki temu dodatkowo udrażniamy ucho i ułatwiamy wodzie wypłynięcie na zewnątrz.

Inne przypadki zatkanego ucha

Znane nam domowe sposoby na zatkane uszy pozwalają na poradzenie sobie z tym problemem w różnych sytuacjach. Chyba każdy z nas zna na przykład uczucie zatkanych uszu podczas przeziębienia. Jest ono dość niekomfortowe i dodatkowo pogarsza nasze samopoczucie nawet przy zwykłym katarze. Głównym powodem jest tutaj obrzęk, jaki pojawia się przy tego typu dolegliwościach. Aby zniwelować ten efekt, przede wszystkim trzeba uderzyć w źródło. Leki na przeziębienie są tu bardzo skuteczne. Można dodatkowo korzystać ze środków do nawilżania, które znacznie zmniejszają obrzęk i przywracają normalne uczucie w uszach.

Jednym z najpoważniejszych problemów z jakim możemy się spotkać jest ucho zatkane ciałem obcym. Do ucha może dostać się przypadkiem wiele różnych przedmiotów – mniejszych lub większych. W tym przypadku nie zawsze należy usuwać takie ciała obce samodzielnie, bowiem może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia wnętrza ucha. Jeśli jednak wiemy, że ucho nie zostało uszkodzone a przedmiot jest stosunkowo łatwo dostępny, można to zrobić samemu. Warto pomóc sobie prostymi narzędziami, takimi jak pęseta, którymi łatwiej jest chwycić znajdujący się w uchu przedmiot.

W innych przypadkach, na przykład przy uchu zatkanym przez zmianę ciśnienia, pomaga intensywne przełykanie śliny. Warto mieć ze sobą gumę do żucia, bowiem jest ona bardzo skuteczna w odtykaniu ucha. Dobrym sposobem jest też zatkanie nosa i wdmuchiwanie do niego powietrza.