Z czego zrobić inhalacje na zatoki?

Inhalacja zatok

Inhalacje to jeden z najprostszych i najbardziej powszechnych sposobów na walkę z chorymi zatokami. Jak poprawnie zrobić taki zabieg  i co można do tego wykorzystać?

Czy inhalacja pomaga na zatoki?

Inhalacje na zatkane zatoki to sposób rekomendowany zarówno przez lekarzy, jak i farmaceutów na objawowe leczenie tej dolegliwości. Są łatwe w przygotowaniu i bezpieczne dla organizmu, dlatego jeśli męczą Cię zatkane zatoki, postaw na inhalację – Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?. Jak często robić inhalacje na zatoki? Najlepiej rób je od 2-4 razy dziennie po około 15-20 minut.

Jak przeprowadzić inhalację zatok?

Inhalacje na chore zatoki polegają na wdychaniu pary. To bardzo prosta, tania, a przy tym skuteczna metoda. Możesz użyć do tego specjalnego inhalatora, ale równie dobrze wystarczy zwykła miska albo garnek z gorącą wodą. Następnie zarzuć na głowę ręcznik, i… po prostu oddychaj. Dzięki temu wzmocnisz działanie pary, która oczyści zatoki z zalegającej wydzieliny. Przy wdychaniu pary wodnej zamknij oczy i nie zbliżaj twarzy do powierzchni gorącej wody – unikniesz wtedy oparzenia. Aby inhalacje zadziałały, powtarzaj je codziennie przez ok. 7 dni. Inhalacje mogą robić prawie wszyscy, ale jeśli masz cerę naczynkową, poszukaj innych sposobów na zatoki.

Z czego robić inhalacje na zatoki?

Do stworzenia odpowiedniego naparu możesz użyć wielu ziół, olejków lub substancji. Jednym z popularniejszych środków jest sól fizjologiczna bądź morska. Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki pomogą w uśmierzeniu bólu i swobodnym oddychaniu – wystarczy tylko odwiedzić pobliską aptekę i zaopatrzyć się w proszek lub gotowy roztwór tej substancji.

Inhalacje na zatoki – domowe sposoby

Domowe inhalacje na zatkane zatoki są nie tylko tani i szybki sposób na tę dolegliwość, ale przede wszystkim skuteczny! Inhalacje parowe na zatoki możesz przygotowywać przy pomocy wielu produktów, które znajdziesz w domu. Wykorzystaj to, co na pewno masz w kuchni – sól lub sodę oczyszczoną. Jak przygotować inhalacje z soli kuchennej na zatoki?  Po prostu wsyp do gorącej wody stołową łyżkę soli.

Zaprzyjaźnij się z cebulą

Cebula to Twój prawdziwy przyjaciel. Czasami sprawia, że płaczesz, ale dzięki swoim olejkom eterycznym pomoże Ci udrożnić chore zatoki, więc doceń ją. Pokrój ją drobno i umieść w małym naczyniu. Połóż na nim czystą bawełnianą albo lnianą ściereczkę. Zatykając na zmianę dziurki, wdychaj powietrze znad szklanki nosem i wypuszczaj ustami lub odwrotnie.

Sól – skarb w Twojej kuchni

Tę przyprawę możesz wykorzystać również w inny sposób – oprócz inhalacji robiąc okład solny. Jak to zrobić? Na suchej patelni lekko podgrzej sól. Ciepłą (ale nie gorącą!) sól wysyp na ściereczkę, zawiń dokładnie z każdej strony jak naleśnika i połóż na czole.

Zioła i olejki w służbie zdrowym zatokom

Inhalacje na zatoki z soli i sody czy cebuli to nie jedyne sposoby na tę uporczywą dolegliwość. W walce o lepsze samopoczucie skorzystaj też z olejków eterycznych, np. miętowego, pichtowego czy olejku eukaliptusowego – wystarczy dodać kilka kropli do wrzącej wody. Sprawdź, czy olejki, których używasz na pewno są naturalne. Nie powinny zawierać sztucznych barwników, domieszek innych olejów ani konserwantów. Pomogą Ci też zioła, takie jak skrzyp, szałwia, tymianek czy rumianek. Warto wypróbować zwłaszcza ten ostatni sposób. Inhalacje z rumianku na zatoki działają przy okazji przeciwzapalnie. Majeranek przyda Ci się nie tylko do przyprawiania bigosu. Wykorzystaj go do  udrożnienia zatok. Inhalacje na zatoki z majeranku przygotujesz, wsypując do wrzącej wody 2 łyżki tej przyprawy.