Jak leczyć zatoki przynosowe? Kuracja domowymi sposobami i w gabinecie

Zatkane zatoki przynosowe

Kładziesz się spać z zatkanym nosem i bólem głowy, który po przebudzeniu tylko się nasila. Gdy się pochylasz, boli Cię coraz bardziej. Do tego przez cały dzień czujesz się słaby i zmęczony. Zatkane zatoki przynosowe potrafią utrudnić normalne funkcjonowanie i niejednokrotnie zmuszają Cię do rezygnacji z planów czy przyjemności. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie są przyczyny zatykania się zatok oraz jak skutecznie je leczyć?

Co najczęściej wywołuje zapalenie zatok przynosowych?

Przyczyną zapalenia zatok przynosowych są głównie infekcje wirusowe lub grzybicze. Jeśli zmagasz się z nawracającymi problemami z układem oddechowym, miej się na baczności. W okresach zwiększonej zachorowalności, szczególnie dbaj o wzmocnienie odporności i ochronę zatok. Uważaj też w przypadku, gdy jesteś alergikiem lub astmatykiem bądź masz np. skrzywioną przegrodę nosa. Pamiętaj, że niewłaściwy tryb życia, zła dieta czy palenie papierosów też wpływają na Twoje zdrowie, a co za tym idzie – na pojawienie się problemów z zapaleniem zatok.

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Po czym rozpoznasz zapalenie zatok przynosowych? Objawy, które występują najczęściej to:

  • ból głowy, najczęściej w okolicy czoła, nasilający się rano i przy pochylaniu,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • ból w przypadku uciskania boków nosa,
  • wydzielina z nosa: wodnista i przezroczysta (zapalenie wirusowe) bądź gęsta i żółto-zielona (zapalenie bakteryjne),
  • gorączka,
  • uczucie rozbicia, zmęczenie, złe samopoczucie.

Zatoki przynosowe – leczenie domowe

Zastanawiasz się, jak leczyć zatoki przynosowe domowymi sposobami? Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod na zmniejszenie obrzęku tkanek i przywrócenie drożności nosa jest płukanie zatok, czyli irygacja.

Odwiedź aptekę i zaopatrz się w specjalną butelkę przeznaczoną do tego zabiegu. Przygotuj roztwór z soli morskiej lub fizjologicznej, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Teraz wystarczy przepłukać zatoki poprzez powolne wciąganie płynu, zarówno przez lewą, jak i prawą dziurkę nosa.

Kolejny domowy sposób na zatkane zatoki przynosowe to parówki, czyli inhalacje z gorącą parą. Zagotuj wodę w garnku, dodaj do niej kilka kropel olejku bądź łyżkę soli, załóż ręcznik na głowę i rozpocznij zabieg, który z pewnością przyniesie Ci ulgę. Jeśli nie masz w domu żadnych olejków, wypróbuj zioła na zatkane zatoki przynosowe, takie jak tymianek, majeranek czy szałwia. Do wrzącej wody dodaj łyżkę suszu, który zwiększy skuteczność inhalacji.

Zatoki przynosowe – leczenie w gabinecie

Domowe sposoby na zapalenie zatok przynosowych sprawdzają się w przypadku infekcji wirusowych, które zwykle trwają ok. tygodnia. Jeśli Twoje zatoki zostały zakażone przez bakterie, niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Niewykluczone, że lekarz przepisze Ci antybiotyki lub dobierze leki wspomagające, których zadaniem jest obkurczenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Na rynku jest obecnie wiele preparatów w formie kropel, sprayu czy tabletek. Po rozpoznaniu rodzaju infekcji lekarz zaproponuje Ci takie środki, które skutecznie pomogą Ci uporać się z problemem zatkanych zatok przynosowych.