Jak być na diecie bezglutenowej?

silviarita / Pixabay

Diety bezglutenowe zyskują obecnie coraz większą popularność, a to dlatego, że pomagają osobom cierpiącym na celiakię lub nadwrażliwość na gluten. Główną zaletą diety bezglutenowej jest to, że zmniejsza ona objawy celiakii i innych chorób związanych z glutenem.

Co to jest gluten?

Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, życie i jęczmieniu. Żywność bezglutenowa jest wytwarzana z produktów, które są naturalnie wolne od glutenu.

Dlaczego zaleca się stosowanie diety bezglutenowej?

Spożywanie glutenu może powodować uszkodzenia jelita cienkiego i prowadzić do innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z diety bezglutenowej?

Niektóre z powszechnych korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania diety bezglutenowej obejmują:

Lepsze trawienie

Utrata wagi

Zwiększony poziom energii

Zdrowa skóra

Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka

Uważa się również, że dieta bezglutenowa pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych chorób, takich jak choroby układu krążenia, otyłość i zapalenie stawów.

Jak przygotować dietę bezglutenową?

Dietę bezglutenową można stosować na różne sposoby. Można stosować ścisłą lub półścisłą dietę bezglutenową.

Ścisła dieta bezglutenowa:

Jest to najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób stosowania diety bezglutenowej. W tym rodzaju diety całkowicie unika się glutenu, co oznacza, że nie spożywa się żadnych pokarmów zawierających gluten. Może to być dość trudne, jeśli jesteś przyzwyczajony do jedzenia określonej potrawy lub jeśli jesteś na dłuższych wakacjach.

Półsurowa dieta bezglutenowa:

Półostra dieta bezglutenowa pozwala na spożywanie pokarmów zawierających gluten. Pokarmy te nazywane są pseudo-glutenowymi. Zawierają one gluten, ale poziom glutenu jest znacznie niższy niż w przypadku normalnej żywności zawierającej gluten.

Wnioski:

Główną zaletą diety bezglutenowej jest to, że pomoże ona zmniejszyć objawy celiakii i innych chorób pokrewnych. Istnieje wiele przepisów na przygotowanie bezglutenowego chleba i innych wypieków, ale najważniejsze jest to, że nie należy rezygnować z pokarmów, do których jest się przyzwyczajonym.