Jak radzić sobie z bólami głowy migrenowymi: Porady i naturalne metody

TC-TORRES / Pixabay

Cierpienie na bóle głowy migrenowe jest bardzo dokuczliwe i wpływa negatywnie na jakość życia osoby dotkniętej tą dolegliwością. Migreny często towarzyszą uczuciu mdłości, zawrotom głowy i światłowstrętowi. Mimo że istnieją leki przeciwbólowe, można też zastosować kilka naturalnych metod, które pomogą w leczeniu i zapobieganiu bólom głowy migrenowymi. W tym artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z migrenami.

  1. Dieta

Pierwszym krokiem w walce z bólami głowy migrenowymi jest stosowanie odpowiedniej diety. Niektóre pokarmy mogą bowiem wywoływać migreny, dlatego warto unikać ich spożywania. Do takich produktów należą: czekolada, alkohol, kofeina, sery żółte, mięso czerwone, orzechy, cytrusy oraz sztuczne słodziki. Z drugiej strony, niektóre produkty spożywcze są korzystne dla osób cierpiących na migreny, na przykład: ryby, oliwa z oliwek, awokado, orzechy włoskie, banany i jagody.

Lista produktów zalecanych w diecie przeciwmigrenowej:

  • ryby
  • oliwa z oliwek
  • awokado
  • orzechy włoskie
  • banany
  • jagody
  1. Ćwiczenia, medytacja i relaksacja

Ćwiczenia fizyczne, medytacja i relaksacja są pomocne w zmniejszeniu intensywności bólów migrenowych. Regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Podczas medytacji i relaksacji skupiamy się na oddechu i próbujemy odciąć się od stresu i codziennych problemów. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśniowego i złagodzenia bólu głowy.

  1. Terapia olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne są znane z ich właściwości kojących i relaksujących. Mogą być stosowane w aromaterapii jako naturalna metoda zwalczania bólu głowy migrenowego. Najlepiej nadają się do tego celu olejki z mięty pieprzowej, lawendy czy eukaliptusa. Ich właściwości przeciwbólowe łagodzą objawy migreny i przyspieszają proces regeneracji.

  1. Akupunktura

Akupunktura to jedna z popularnych metod leczenia bólu migrenowego. Polega na wprowadzaniu cienkich igieł w specjalnie wyznaczone miejsca na skórze pacjenta. Działanie tej metody polega na uwalnianiu napięcia mięśniowego oraz stymulacji układu nerwowego dzięki czemu zmniejsza się ból głowy.

  1. Stosowanie gorących i zimnych okładów

Stosowanie gorących i zimnych okładów na czoło i skronie jest bardzo skuteczną metodą łagodzenia bólu migrenowego. Chłodne okłady łagodzą obrzęki i redukują intensywność bólu. Natomiast gorące okłady rozluźniają mięśnie i pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe.

  1. Magnez

Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Prawidłowy poziom magnezu w organizmie pomaga przy łagodzeniu bólu migrenowego. Magnez wpływa również na układ nerwowy i zapobiega skurczom mięśni. Dlatego warto spożywać produkty bogate w magnez, takie jak: orzechy, nasiona, szpinak i awokado.

Lista produktów bogatych w magnez:

  • orzechy
  • nasiona
  • szpinak
  • awokado
  1. sen

Nieprawidłowy sen jest jednym z głównych czynników wywołujących migreny. Regularne ćwiczenia, odpowiednia dieta i sen w wystarczającej ilości pomagają w walce z bólami głowy migrenowymi. Sen to czas, w którym nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. Polecana ilość snu to minimum 7-8 godzin na dobę.

Podsumowanie

Bóle głowy migrenowe to powszechna dolegliwość, ale istnieją skuteczne metody radzenia sobie z nimi. Warto zastosować kilka naturalnych metod, takich jak stosowanie odpowiedniej diety, ćwiczenia fizyczne, medytacja i relaksacja, terapia olejkami eterycznymi, akupunktura, stosowanie gorących i zimnych okładów, uzupełnienie właściwego poziomu magnezu czy sen w odpowiedniej ilości. Dzięki tym proponowanym sposobom będziemy w stanie zmniejszyć intensywność bólu i poprawić swoją jakość życia.