Co oznacza mokry kaszel?

Tumisu / Pixabay

Kaszel jest objawem towarzyszącym bardzo wielu różnym dolegliwościom. Od zwykłego przeziębienia aż po poważniejsze choroby – w każdym przypadku organizm używa go, próbując pozbyć się z siebie niepożądanych substancji. Istnieją różne rodzaje kaszlu, o czym warto wiedzieć, bowiem każdy z nich może oznaczać coś innego. Suchy i drażniący kaszel jest czymś zupełnie innym, niż mokry odrywający się kaszel. Ten drugi rodzaj wcale nie musi być czymś niepokojącym. Przeciwnie, mokry kaszel często oznacza końcowy etap walki organizmu z chorobą.

Co oznacza kaszel mokry?

Za pomocą kaszlu organizm usiłuje pozbyć się z siebie rzeczy, które są produktami przebytej choroby. W przypadku kaszlu mokrego jest to zwykle wydzielina, gromadząca się w drogach oddechowych. Oznacza to zatem, że drogi oddechowe stopniowo się oczyszczają.

Kaszlu mokrego nie należy zatem powstrzymywać. Usuwana za jego pomocą wydzielina mogłaby znacznie pogorszyć stan zdrowia, gdyby została pozostawiona. Przede wszystkim blokuje ona drogi oddechowe, utrudniając nabieranie powietrza. Oprócz tego mogą rozwijać się w niej bakterie, co prowadzi do kolejnych groźnych infekcji.

Wydalanej z mokrym kaszlem wydzieliny w miarę możliwości nie należy połykać. Najlepiej jeśli jest ona wypluwana, i w ten sposób ostatecznie usuwana z organizmu. Połykanie jej może bowiem prowadzić do podrażniania żołądka.

Czy należy obawiać się mokrego kaszlu?

Mokry odrywający się kaszel w przypadku dolegliwości takich jak przeziębienie nie powinien być powodem do niepokoju. Oznacza on, że organizm już prawie zwalczył infekcję, a teraz usuwa nadmiar szkodliwych rzeczy. Jeśli jednak kaszel taki utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skontaktować się z lekarzem.

Dobrze jest również przyjrzeć się wydzielinie usuwanej z takim kaszlem. Ogromnym powodem do niepokoju powinna być znajdująca się w niej krew, nawet w śladowych ilościach. Jeśli tylko zaobserwujemy coś takiego, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to bowiem oznaczać coś o wiele groźniejszego, niż zwykłe przeziębienie – być może nawet poważne choroby płuc.

W aptekach dostępne są leki, które ułatwiają usuwanie wydzieliny z organizmu. Kaszel może się po nich jeszcze bardziej nasilić, ale jednocześnie organizm będzie miał znacznie ułatwione zadanie. Warto także sięgnąć po środki łagodzące nieprzyjemne skutki kaszlu mokrego. Po dłuższym czasie może się tu bowiem pojawiać niewielki ból w klatce piersiowej, duszności czy drapanie w gardle. Jeśli objawy te są na niskim poziomie, to nie powinny być dla nas powodem do niepokoju.