Objawy świnki u dzieci – po czym ją poznasz?

objawy-swinki-u-dzieci-po-czym-ja-poznasz

Świnka to powszechna wirusowa choroba wieku dziecięcego. Choć brzmi niewinnie, często przebiega dokuczliwie. Najczęściej chorują na nią maluchy, choć dorośli też mogą paść jej ofiarą. Jak poznać, że Twoje dziecko zachorowało?  Dowiedz się, jakie są objawy świnki i jak ją leczyć w domowym zaciszu.

Objawy świnki u dzieci

Mimo obowiązkowych szczepień, świnka może wciąż zaatakować Twojego malucha. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku od 4. do 15. roku życia, zwłaszcza te które nie zostały zaszczepione.

Wirus świnki przenosi się przez ślinę. Do organizmu dostaje się on drogą kropelkową. Choroba przebiega łagodnie, ale powoduje też poważniejsze objawy. Twoja pociecha jest marudna i traci apetyt? Zaobserwuj, czy wystąpiły u niego dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o śwince. Należą do nich:

  • gorączka i bóle głowy,
  • złe samopoczucie,
  • bolesny obrzęk okolicy ślinianek przyusznych,
  • uczucie suchości w jamie ustnej,
  • trudności w otwieraniu ust,
  • trudności w piciu i połykaniu,
  • ból ślinianek, zwłaszcza po potrawach kwaśnych,
  • wymioty.

Świnka u dzieci – jak przebiega?

Na początku zapalenie może dotyczyć jednej ślinianki, a potem drugiej. Świnka u dzieci może też przebiegać jednostronnie. Infekcja zazwyczaj trwa około 7-10 dni. Pamiętaj, że maluch zaraża jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów. Zaatakowani przez świnkę mogą zostać też dorośli. Choroba przebiega wtedy bardziej kłopotliwie.

Pozbądź się świnki!

Świnkę leczy się objawowo. Antybiotyk nie będzie konieczny, w końcu jest to choroba wirusowa. Najlepiej zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Potwierdzi on Twoje przypuszczenia i w razie wątpliwości, zleci badania.

W walce z infekcją pomogą leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe Aby uporać się z gorączką u malucha, podaj mu leki z paracetamolem. Pamiętaj, że aspiryna nie powinna być stosowana. Wywołuje groźne efekty uboczne u dzieci.

Aby przynieść ulgę, podawaj też dziecku więcej płynów. Przyrządzaj mu posiłki płynne, papkowate. Zupy czy zmielone mieszanki będą najlepszym rozwiązaniem. Ułatwi to połykanie i zmniejszy dolegliwości. Unikaj dodawania przypraw czy intensywnych smaków, które pobudzają wydzielanie śliny i nasilają ból.

Czy wiesz, że…?

W uporaniu się z bólem ślinianki pomaga ciepło. Jeśli Twoje dziecko choruje, przygotuj mu okład rozgrzewający. Zmocz mały ręcznik w ciepłej wodzie i przyłóż do obolałej okolicy na kilka minut. Tę domową metodę zastosuj kilka razy dziennie.

Świnka – choroba u dzieci, której możesz zapobiegać!

Najważniejsza w walce ze świnką jest jej prewencja. Skuteczność szczepionki ocenia się na 95%. Jeżeli choroba dopadnie Cię mimo tego, będzie przebiegała łagodniej. Szczepionka podawana jest w 13-14 miesiącu życia malucha. Następnie dziecko otrzymuje dawkę przypominającą w wieku 10 lat.

Powikłania po śwince

Powikłania po śwince zdarzają się rzadko. Pojawiają się częściej, gdy infekcja atakuje osoby dorosłe – Jak przebiega świnka u dorosłych?. Dzięki szczepieniom ochronnych zminimalizujesz ryzyko zachorowania i nie straszny będzie Ci ten wirus.

Jednym z poważniejszych powikłań jest zapalenie jąder i najądrzy. Pojawia się w 7-10 dniu choroby. Zauważysz powiększenie jądra i ból. Zapalenie jąder może doprowadzić nawet do bezpłodności.

Powikłaniem po śwince może być też zapalenie trzustki. Ostry ból pod lewym łukiem żebrowym promieniujący do pleców, wymioty i nudności mogą być jego objawem.

Wirus atakuje też opony mózgowo-rdzeniowe, powodując ich zapalenie. Ból głowy, nudności i wymioty to pierwsze objawy. Sprawdź czy dziecku doskwiera sztywność karku. Brak możliwości dosięgnięcia brodą do klatki piersiowej wskazuje właśnie na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

W przypadku podejrzenia zapalenia trzustki czy zapalenia opon, zgłoś się do szpitala. Są to poważne powikłania, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.