Niechciana cisza, czyli zatkane uszy przy zatokach

zatkane ucho

Zapalenie zatok to niezwykle uciążliwa choroba, która męczy Cię zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Przy okazji infekcji, poza objawami takimi jak katar, zatkany nos czy pulsujący ból głowy, możesz mieć też zatkane uszy. Ta dolegliwość potrafi mocno obniżyć komfort życia. Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym sobie z nią poradzisz.

Zatkane uszy przy zatokach – przyczyny

Przyczyną zatykania się uszu przy infekcjach zatok jest obrzęk nosa. Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z zatokami, na pewno wiesz, że niedrożne drogi oddechowe mogą prowadzić zarówno do bólu głowy, jak i do zatykania się uszu. Dzieje się tak, gdy obrzęk śluzówek obejmuje zasięgiem przewody słuchowe oraz trąbkę Eustachiusza (to kanał, który łączy górną część gardła z uchem środkowym). Wówczas możesz mieć wrażenie, że Twoje uszy są “przytkane”.

Zatkane zatoki i uszy – leczenie

Jak rozwiązać ten problem? Pomoże Ci udrożnienie zatok. Najpopularniejszymi środkami stosowanymi w leczeniu tej dolegliwości są preparaty domiejscowe: krople oraz spraye. Mają one działanie mukolityczne – rozrzedzają zalegającą wydzielinę, co ułatwia oczyszczanie nosa. Dodatkowo w aptece znajdziesz leki z pseudoefedryną. Jest to substancja, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i obkurcza naczynia krwionośne, prowadząc do złagodzenia obrzęku śluzówki.

Płucz i oczyszczaj

Dodatkowo, by przyspieszyć proces leczenia, kup specjalną butelkę do irygacji, czyli udrożnienia zatok. Dzięki niej przeprowadzisz w domowych warunkach ten zabieg. Wlej ciepłą wodę do butelki i zmieszaj ją z dołączonym roztworem. Tak przygotowaną miksturę wlej do każdej dziurki, wypuszczając ją drugą dziurką. Ciepła, słona woda skutecznie obkurczy śluzówkę i pomoże Ci oczyścić górne drogi oddechowe i tym samym odetkać uszy.

Domowe sposoby na zatkane uszy przy zatokach

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów, które pomogą Ci się pozbyć zalegającej w zatokach wydzieliny jest inhalacja. Wykonuj ją najlepiej z użyciem soli kuchennej, ziół lub olejków eterycznych (np. tymiankowego, sosnowego lub eukaliptusowego). Jak przygotujesz taki zabieg? Do gotującej się wody dodaj kilka kropel olejku, saszetkę ziół lub łyżkę soli kuchennej. Następnie wlej napar do miski, nałóż ręcznik na głowę i wdychaj opary bardzo ciepłej wody (ale nie wrzątku).

Zabieg przeprowadzaj co najmniej przez 5 dni, 3-4 razy dziennie przez 5-10 minut – regularność jest tutaj kluczem. Dzięki niemu z pewnością zauważysz różnicę i szybciej pozbędziesz się uczucia zatkanych uszu – Masz co chwilę zatkane ucho? Co robić, żeby ucho się nie zatykało?.

Czego nie robić w przypadku zatkanych uszu?

Przyzwyczajenia i chęć rozwiązania problemu (zatkanych uszy od zatok) eksperymentalnymi, niesprawdzonymi metodami mogą utrudnić Ci powrót do zdrowia. Oto kilka zasad, o których powinieneś pamiętać, walcząc z zatkanymi uszami od zatok.

  1. Nie czyść uszu w środku patyczkami kosmetycznymi

Służą one do czyszczenia małżowiny usznej, dlatego nie wkładaj ich do przewodu słuchowego – w ten sposób upychasz zalegającą już woskowinę w środku i ucho jeszcze bardziej się zatyka.

  1. Nie wlewaj do uszu żadnych płynów lub roztworów

Jedynym preparatem, który może pomóc w odtykaniu uszu są krople, które kupisz w aptece. Ułatwiają one rozpuszczanie woskowiny.

  1. Zabezpieczaj uszy przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

W sezonie jesienno-zimowym, gdy na dworze jest zimno, wietrznie i mokro, nie wychodź z domu z wilgotnymi włosami. Noś też grubą czapkę lub kaptur.