Mokry kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?

mokry kaszel u dziecka

Nie tylko w okresie jesienno-zimowym Twoje dziecko jest narażone na ataki wirusów czy bakterii. Jeden z bardziej dotkliwych objawów infekcji o takich źródłach to mokry kaszel u dziecka. Czym właściwie jest i w jaki sposób odróżnić go od innych rodzajów kaszlu? Jak leczyć mokry kaszel u swojej pociechy?

Czym jest mokry kaszel u dziecka?

Kaszel mokry to naturalny odruch służący oczyszczaniu płuc i oskrzeli. Wynika ze stanu zapalnego lub podrażnienia śluzówki dróg oddechowych, w których wskutek tych zmian gromadzi się wydzielina (flegma). Jeśli jest ona biała, świadczy to o infekcji wirusowej. Z kolei jej żółto-zielonkawy kolor wskazuje na bakteryjne pochodzenie choroby. W tym drugim przypadku konieczne może być podanie antybiotyku, dlatego udaj się z dzieckiem do lekarza.

Zwróć też uwagę na to, że kaszel mokry nie zawsze jest objawem przeziębienia czy zapalenia oskrzeli. Zdarza się, że pojawia się np. w wyniku alergii

Suchy czy mokry kaszel? Jak je odróżnić?

Rozpoznanie tego, czy Twoje dziecko zmaga się kaszlem suchym, czy mokrym jest kluczowe w doborze odpowiedniego leczenia. Z tego powodu upewnij się, z jakim rodzajem dolegliwości masz do czynienia.

W początkowych stadiach infekcji u chorego dziecka występuje kaszel suchy –  niegwałtowny i niewywołujący uczucia zalegania czegokolwiek w drogach oddechowych. Zwykle pod koniec choroby przemienia się on jednak w kaszel mokry, który przybiera postać gwałtownych napadów odkrztuszania wydzieliny. Najwięcej flegmy w drogach oddechowych zalega nocą, dlatego intensywność mokrego kaszlu u dziecka zwiększa się w godzinach porannych.

Kaszel mokry u dziecka – domowe sposoby

Suche powietrze dodatkowo wzmaga odruch kaszlowy. Zadbaj więc o odpowiednie nawilżenie pokoju, w którym przebywa Twoje dziecko. W tym celu umieść na kaloryferze wilgotne ręczniki albo zaopatrz się w specjalny nawilżacz. Pozytywnie na zmniejszenie obrzęku śluzówki wpływa też zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu do ok. 20 °C.

Na uporczywy, mokry kaszel u dziecka dobrym sposobem jest także oklepywanie pleców. Połóż malca na swoich udach i umieść jego główkę poniżej swojego tułowia. Następnie delikatnie oklepuj jego plecy. Zabieg wystarczy wykonać raz dziennie.

W walce z mokrym kaszlem pomagają również inhalacje z ziołowymi naparami z tymianku. Wsyp łyżkę przyprawy do garnka z wrzącą wodą i ustaw naczynie w bezpiecznej odległości od dziecka. Wdychanie oparów z tak przygotowanego naparu nawilża śluzówkę.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na mokry kaszel u dziecka jest syrop z cebuli. Pokrój jedną dużą cebulę, posyp jej kawałki łyżką cukru i odstaw na kilka godzin, by warzywo puściło soki. Gotowy syrop podawaj dziecku 3 razy dziennie.

Leki na mokry kaszel

Jeśli kaszel nie ustępuje po 3-4 dniach, warto wybrać się z dzieckiem do lekarza. Lepiej upewnić się, że dolegliwości nie są związane z poważniejszymi chorobami, takimi jak mukowiscydoza czy koklusz.

W leczeniu mokrego kaszlu u dziecka najważniejsze jest zastosowanie preparatów, które rozrzedzają wydzielinę z gardła i oskrzeli oraz ułatwiają odkrztuszanie. Należą do nich syropy i tabletki mukolityczne, czyli takie, które zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny. Na rynku znajdziesz wiele takich produktów, np. leki z ambroksolem lub bromheksydyną.

Co jeszcze na kaszel mokry u dziecka może przepisać lekarz? Skuteczne są syropy ziołowe, np. tymiankowy, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Na mokry kaszel pomagają też te z babki lancetowatej, lukrecji lub bluszczu. Wzmagają one wydzielanie śluzu w oskrzelach, co również pomaga w odkrztuszaniu. Pamiętaj jednak, aby takich syropów nie podawać maluchowi po godzinie 17.

Zapewnij dodatkowo dziecku odpowiednie nawodnienie, które także wspomaga szybsze uporanie się z mokrym kaszlem.