Inhalacje – skuteczna pomoc w walce z przeziębieniem

Inhalacje

Czy pamiętasz te okresy ze swojego dzieciństwa, kiedy dopadło Cię przeziębienie, a przez grypę całe dnie spędzałeś w łóżku, obserwując przez okno, jak bawią się Twoi rówieśnicy? W takich właśnie chwilach zjawiała się Twoja babcia lub mama. Przynosiła Ci parujący garnek wypełniony gorącym płynem oraz ręcznik. Takie inhalacje pomagały Ci wtedy wrócić do zdrowia i przywracały drożność drogom oddechowym. Czy dziś nadal są tak samo skuteczne?

Jedną z wielu zalet inhalacji jest fakt, że są one bardzo łatwe do przygotowania, a ich składniki – są to głównie zioła lub różnego rodzaju olejki zapachowe – tanie i łatwo dostępne. Inhalacje szybko przynoszą ukojenie dla Twojego zmęczonego nosa i dróg oddechowych. Zarówno te, które przygotujesz sobie z na przykład melisy, jak i inhalacje z soli fizjologicznej, które są również bardzo delikatne i bezpieczne. To właśnie dlatego bez obaw możesz je podać również swoim dzieciom. Warto więc rozważyć tę metodę, gdy Ciebie lub Twoich najbliższych dopadnie choroba.

Inhalacje na katar? Wypróbuj i odetchnij pełną piersią!

Jeśli Twój katar należy do tzw. mokrych, za pomocą inhalacji możesz zarówno odetkać nos, jak i pozbyć się nieprzyjemnej i męczącej wydzieliny. Odczujesz ulgę już po kilku chwilach od zastosowania.

Do przygotowania inhalacji na katar idealne będzie użycie mieszanki kilku łatwo dostępnych w aptece ziół. Mogą to być np. macierzanka, rumianek, szałwia i sosna, które po zalaniu gorącą, prawie wrzącą wodą zaczną wydzielać opary. Zioła te działają antybakteryjnie i udrożniają górne drogi oddechowe, ułatwiając tym samym oddychanie. Wdychanie ich przez zaledwie 5 minut pomoże Ci normalnie oddychać i udrożni Twoje drogi oddechowe.

Inhalacje z soli fizjologicznej, czyli skuteczne inhalacje na kaszel

Jeżeli do kataru dołączył kaszel i nie jesteś w stanie  się go pozbyć, drapie Cię w gardle, a choroba zakłóca Twój sen, wyczerpując Cię jeszcze bardziej, możesz również użyć inhalacji na kaszel. Sięgnij do domowej apteczki i sprawdź, czy znajduje się w niej lawenda, tymianek, mięta, rumianek i melisa. Zmieszaj je, zalej wrzątkiem i wdychaj przez 5 do 10 minut. Czynność powtarzaj najlepiej kilka razy dziennie.

Dobrym pomysłem na kaszel są inhalacje przy pomocy urządzenia zwanego nebulizatorem. Znajdziesz go w każdej aptece. Jak działa nebulizator? Do specjalnego pojemnika wlewasz rozpuszczoną w wodzie sól fizjologiczną. Tam zmienia się ona w mgiełkę, którą wdychasz poprzez maseczkę inhalującą. Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel z użyciem nebulizatora są nie tylko skuteczne, ale również bardzo delikatne dla organizmu, dlatego możesz stosować je nie tylko Ty, ale i Twoje dziecko.

Sól fizjologiczna nawilża śluzówkę nosa i zapobiega namnażaniu się bakterii. W efekcie, walka z przeziębieniem maluszka trwa zdecydowanie krócej.

Inhalacje z soli, czyli skuteczne inhalacje na zatoki

Jeżeli choroba zaatakowała Twoje zatoki, użyj roztworu z soli morskiej lub kuchennej. 4 do 6 łyżek zalej 2 litrami gorącej wody i nałóż na głowę ręcznik. Wdychaj nosem powstające opary przez kilka minut, konieczne z zamkniętymi oczami, aby ochronić je przed parą. Inhalacje na zatoki przyniosą Ci ulgę, jeżeli będziesz je stosować codziennie przez 10 minut, przez cały tydzień.

Inhalacje w ciąży – czy to bezpieczne?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy inhalacje to bezpieczna metoda walki z chorobą dla nich i ich nienarodzonych dzieci. Jak do tej pory nie stwierdzono żadnych przypadków skutków ubocznych stosowania inhalacji w okresie ciąży. Dlatego można powiedzieć, że inhalacje w ciąży są bezpieczną metodą walki z Twoją chorobą. Pamiętaj jedynie, aby od czasu do czasu schłodzić twarz wodą, gdyż para wydobywająca się w trakcie inhalacji jest gorąca. Do tego nie wykonuj jej częściej niż 3 razy dziennie i po każdej z nich odpocznij w łóżku przez co najmniej 30 minut.

Przeziębienie – co jeszcze możesz zrobić?

Walka z przeziębieniem nie należy do najłatwiejszych. Czujesz się wtedy całkowicie rozbity, obolały i bez chęci do życia. Nie poddawaj się jednak – tę walkę możesz wygrać. Jeżeli tylko wypoczniesz przez kilka dni w łóżku, będziesz pić dużo płynów i zastosujesz właściwe leczenie, to z pewnością szybko staniesz na nogi i wrócisz do zdrowia. Tym bardziej, jeżeli wesprzesz się kilkunastoma minutami ziołowej inhalacji dziennie. Bądź dla siebie wyrozumiały i pozwól organizmowi wypocząć.

W ramach dodatkowej pomocy nawilż i aromatyzuj powietrze w pokoju za pomocą specjalnego nawilżacza. Poza tym natrzyj piersi olejkiem rozgrzewającym, np. kamforowym, tymiankowym lub eukaliptusowym.