Najważniejsze wskazówki, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa

orzalaga / Pixabay

Pierwsza wizyta u ginekologa to najważniejszy i najbardziej przełomowy moment w Twoim życiu. Po urodzeniu dziecka będziesz musiała odwiedzić ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy Twoje ciało jest zdrowe.

Ginekologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się kobiecym układem rozrodczym i narządami rozrodczymi. Istnieją różne problemy ginekologiczne, które można zaobserwować u kobiet, takie jak nieregularne miesiączki, ból podczas uprawiania seksu itp.

Przed wizytą u ginekologa należy uzyskać pewne informacje na temat wizyty, np. czego można się spodziewać po ginekologu, jakie są najczęstsze problemy ginekologiczne i jak się do niej przygotować.

Czego się spodziewać po wizycie u ginekologa?

Bardzo ważne jest, abyś wiedziała, czego powinnaś oczekiwać od swojego ginekologa, ponieważ nie będziesz mogła wprowadzić żadnych zmian przed wizytą. Musisz być przygotowana na konsultację ginekologiczną. Zostaniesz poproszona o wykonanie wielu badań, aby zrozumieć problem.

Poniżej znajduje się lista niektórych typowych rzeczy, których należy oczekiwać od ginekologa:

1. Badanie ginekologiczne:

Skoro już odwiedziłaś ginekologa, musisz wiedzieć, co on/ona zamierza sprawdzić. Zostaniesz poproszona o całkowite rozebranie się, a on sprawdzi Twój układ rozrodczy i narządy rozrodcze. Przeprowadzi on badanie pochwy w celu sprawdzenia jej drożności.

2. Badanie wymazu papilarnego:

Rozmaz Pap jest jednym z najczęstszych testów wykonywanych przez ginekologa w celu zdiagnozowania różnych zaburzeń ginekologicznych. Jest to test wykonywany w celu sprawdzenia raka szyjki macicy oraz stanu zdrowia układu rozrodczego.

3. Kolposkopia:

Jest to badanie wykonywane w celu sprawdzenia, czy na szyjce macicy i w pochwie nie ma śladów nieprawidłowego wzrostu. Polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika, przez który lekarz wprowadza specjalną kamerę w celu sprawdzenia wzrostu.

4. Badanie ultrasonograficzne:

Jest to najpopularniejsze badanie ginekologiczne, które pomoże Twojemu ginekologowi określić wielkość macicy, jajników i innych narządów. Badanie ultrasonograficzne pomoże Ci dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, czy nie.

5. Profil hormonalny:

Profil hormonalny zostanie wykonany w celu sprawdzenia poziomu hormonów w organizmie. Lekarz zmierzy poziom estradiolu, progesteronu, prolaktyny i testosteronu we krwi.

6. Choroba zapalna miednicy:

Jest to bardzo częsta choroba u kobiet, ponieważ bakterie mogą się przenosić z jednej kobiety na drugą. Jest to infekcja bakteryjna występująca w podbrzuszu, a ginekolog przeprowadzi w jej przypadku leczenie antybiotykami.

7. Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy:

Rak szyjki macicy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ jest wywoływany przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet, ponieważ to właśnie wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy.

8. Krwawienie z pochwy:

Jeśli masz regularne i obfite miesiączki, nie jest to normalne. Należy poinformować o tym swojego ginekologa, ponieważ pomoże mu to w postawieniu diagnozy.

9. Inne badania:

Inne badania są wykonywane w celu sprawdzenia stanu zdrowia układu rozrodczego, np. badanie moczu, badanie piersi itp.

10. Szczepienia:

Jeśli będziesz miała dziecko, otrzymasz zastrzyk ze szczepionką, która ochroni Twoje dziecko przed infekcjami. Jeśli nie będziesz miała dziecka, otrzymasz zastrzyk ze szczepionką.

Wnioski:

Są to najczęstsze rzeczy, których powinnaś oczekiwać od swojego ginekologa. Do badania ginekologicznego należy się przygotować, ponieważ pacjentka zostanie poproszona o rozebranie się.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ginekologii, możesz przeczytać artykuły napisane przez ekspertów, aby lepiej poznać ten temat.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i życzę Ci wszystkiego najlepszego podczas wizyty u ginekologa.