Czy zapalenie ucha jest zaraźliwe?

zapalenie ucha

Zapalenie ucha dotyka głównie niemowlęta i dzieci. Szacuje się, że aż 65% dzieci choruje na zapalenie ucha nim ukończy 2. rok życia. Przypadłość sporadycznie dotyka również dorosłych. Dlaczego właśnie dzieci są szczególnie narażone i czy zapalenie ucha środkowego jest zaraźliwe?

Czy zapalenie ucha jest zaraźliwe? Przyczyny infekcji

Za częstotliwość zachorowania u dzieci odpowiada głównie anatomia. Trąbka słuchowa maluchów jest krótka, szeroka, a do tego przebiega poziomo i łączy jamę bębenkową z gardłem. Jej ujście jest otwarte, co sprawia, że bakterie i wirusy mogą bez problemu przedostać się do ucha. Dodatkowo Twoje dziecko wiele czasu spędza w pozycji leżącej, więc wydzielina z ucha ma utrudniony odpływ.

Za proces powstania choroby odpowiada również nie w pełni wykształcony system odpornościowy, przerost migdałków (zwłaszcza przerośnięty 3. migdał), czy refluks żołądkowo-przełykowy. Dziecko może być również narażone na zapalenia ucha  z powodu przebywania w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy.

Dorośli natomiast zapadają na zapalenie ucha przeważnie z powodu częstego korzystania z basenu, niewłaściwego czyszczenia ucha (np. przyrządami, które nie są do tego przeznaczone), czy też z powodu cukrzycy.

Objawy zapalania ucha

Stan zapalny ucha daje szereg nieprzyjemnych objawów. Do tych najbardziej charakterystycznych należą:

  • bardzo wysoka gorączka (może wynosić nawet 40 ℃),
  • silny ból ucha (dziecko może pocierać ucho lub charakterystycznie kręcić główką, jednak czasami w zapaleniu ucha nie występuje ból).

U niemowląt charakterystyczne są:

  • krzyk i płacz,
  • często wymioty,
  • niechęć do ssania i przyjmowania pokarmów,
  • zaburzony i niespokojny sen,
  • biegunka (niekiedy).

Starsze dzieci skarżą się, że mają szumy uszne i gorzej słyszą

Zapalenie ucha – czy jest zaraźliwe?

Za zapalenie ucha odpowiadają głównie bakterie, które często są przyczyną zapalenia gardła czy krtani. Znacznie rzadziej dochodzi do wirusowego (to tylko 30% przypadków) lub grzybiczego zapalenia ucha. Twoje dziecko choruje zazwyczaj z powodu wirusów grypy, paragrypy czy tzw. rhinowirusów.

Masz wątpliwości, czy zapalenie ucha jest zaraźliwe? Można tak pomyśleć, zważywszy na częstotliwość zachorowań u dzieci. Pamiętaj, że zapalenie ucha to choroba, którą bezpośrednio nie można się zarazić. Jednak odpowiadają za nią wirusy grypy i inne wirusy, które odpowiadają ze infekcje gardłowo-nosowe czy przeziębienia. Zdarza się, że mogą zainfekować także uszy. Tymi infekcjami łatwo zarazić się np. w żłobku czy przedszkolu.

Leczenie zapalenia ucha środkowego

Lekarz najprawdopodobniej zaleci Twojemu dziecku antybiotykoterapię. Pamiętaj, że leczenie domowymi sposobami nie jest skuteczne – może jedynie wydłużyć proces zapalny. Ważnym elementem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych.

W leczeniu bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia ucha pomocne bywają środki zawierająca nanokolid srebra i miedzi (np. Otoargent), które niszczą drobnoustroje. Przydatne będą również preparaty, które działają przeciwbólowo, a przede wszystkim zapobiegają rozprzestrzenianiu infekcji. W składzie takich leków znajdziesz np. olejek terpentynowy, olejek geraniowy, olejek lawendowy, wyciąg olejowy z nagietka (choćby w Otoxaralu i Ucholeku). Tego typu środki często powodują rozpuszczenie wydzieliny zalegającej w kanale słuchowym. Preparaty te powlekają również wnętrze kanałów słuchowych cienką warstwą olejków, co zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Zapalenie ucha środkowego: kiedy do lekarza?

Pamiętaj, że zapalenie ucha środkowego może być groźne, zwłaszcza u maluchów. Ze względu na nietypowe objawy u dzieci (np. wymioty czy biegunka), rozpoznanie tej choroby może sprawić Ci trudność. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy dziecko nie skarży się na ból ucha. Lekarz z pewnością wykona badanie otoskopowe, które pozwoli ocenić stan błony bębenkowej. Dodatkowo można wykonać audiogram, tomografię komputerową, a także badanie bakteriologiczne wydzieliny z ucha i jamy nosowo-gardłowej.