Terapeutyczna moc zapachu – olejek eukaliptusowy do inhalacji

olejek eukaliptusowy do inhalacji

Eukaliptus to dobrze znana w medycynie roślina, która przez wiele wieków była stosowana jako środek aromaterapeutyczny. Dopiero z czasem zaczęto doceniać nie tylko jej walory zapachowe, ale też właściwości zdrowotne. Coraz więcej osób wie, że olejek eukaliptusowy to bardzo dobry środek do walki z infekcjami układu oddechowego, zwłaszcza do udrożniania zatkanego nosa.

Olejek eukaliptusowy – właściwości i działanie

Olejek eukaliptusowy to naturalny środek leczniczy. Zawiera substancję o nazwie cyneol, która leczy przeziębienie i działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. W skład olejku wchodzi też alfa-terpineol, który chłodzi i koi ból. Poza tym eukaliptus działa oczyszczająco i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, odświeża i relaksuje. Stąd też jego popularność w aromaterapii.

Czy wiesz, że…

  • Istnieje ponad 600 gatunków eukaliptusa.
  • Australia, z którego pochodzi roślina, do dziś pozostaje największym eksporterem eukaliptusa.
  • Pierwszym europejskim krajem, w którym uprawiano eukaliptus, były Włochy.

Czy olejek eukaliptusowy można stosować jako lekarstwo?

Olejek eukaliptusowy, z racji jego właściwości zdrowotnych, możesz traktować jak środek na przeziębienie i grypę. Pomoże udrożnić nos, zatoki oraz ukoi ból gardła. Nic dziwnego, że  często jest składnikiem pastylek na gardło i syropów przeciwkaszlowych.

Używaj go też wtedy, gdy cierpisz na napięciowe bóle głowy, przewlekłe zmęczenie czy stres. Wystarczy wetrzeć kilka kropel w skronie. Związki zawarte w roślinie rozszerzają naczynia krwionośne, umożliwiając lepszą cyrkulację krwi.

Must-have w Twojej apteczce

Według danych naukowców amerykańskiego National Centre  for Biotechnology Information,  olejek można z powodzeniem stosować miejscowo w formie kremów, maści i balsamów. Dzięki jego łagodzącym właściwościom, wykorzystasz go jako zmniejszający obrzęk preparat na siniaki czy otarcia.

Eukaliptus bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry oparzonej, borykającej się z trudno gojącymi się ranami czy wypryskami. Dzięki swoim właściwościom chłodzącym, pomoże Ci także w przypadku ukąszeń czy użądleń owadów.

Dbaj o zęby z olejkiem

Eukaliptus świetnie spisze się też w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej, takich jak pasty do zębów czy płyny do płukania ust. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiega rozwojowi próchnicy. Stosuj go tylko zewnętrznie i nie połykaj eukaliptus stosowany doustnie może działać toksycznie.

Olejek eukaliptusowy – inhalacje, które zrobisz sam w domu

Olejek eukaliptusowy to preparat o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jego właściwości antybakteryjne doskonale spiszą się w walce z problemami gardła, oskrzeli czy nieżytu nosa. Najlepsza na wspomniane problemy będzie inhalacja olejkiem eukaliptusowym. Metoda wziewna zmniejszy przekrwienie tkanek, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk, a Ty poczujesz ulgę. Olejek eukaliptusowy do inhalacji będzie wręcz idealny. Jak zatem przygotować taki zabieg?

Lecznicza inhalacja – olejek eukaliptusowy w wersji na gorąco

Czego potrzebujesz?

  • litr wody
  • 2-5 kropel olejku eukaliptusowego

Sposób przygotowania:

Zagotuj wodę i pozostaw wrzątek na chwilę do wystudzenia. Następnie dodaj do niej maksymalnie 5 kropel olejku. Usiądź nad naczyniem, zasłoń głowę ręcznikiem i powoli wdychaj opary, najlepiej najpierw jedną dziurką nosa, potem drugą. Zabieg ten powtarzaj przez co najmniej 5 dni, 3-4 razy w ciągu dnia przez 5-10 minut.

Już po kilku dniach inhalacji olejkiem eukaliptusowym zauważysz znaczącą różnicę – rozszerzy on naczynia krwionośne, przez co udrożni zatkany nos i ułatwi wydmuchanie zalegającej wydzieliny.