Szkarlatyna – pierwsze objawy choroby. Jak je rozpoznać?

szkarlatyna-pierwsze-objawy-choroby-jak-je-rozpoznac

Twój maluch ma wysypkę i malinowy język? To może być szkarlatyna, inaczej zwana płonicą. Najczęściej dopada dzieci w wieku przedszkolnym. Charakterystyczne objawy szkarlatyny trudno przeoczyć. Występuje rzadziej niż inne choroby zakaźne, ale warto ją poznać. Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Jak możesz zarazić się szkarlatyną?

Szkarlatyna to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Wywołują ją bakterie paciorkowce z grupy A. Ten powszechny nieprzyjaciel jest też przyczyną znanej wszystkim anginy.

Zastanawiasz się jak można zarazić się szkarlatyną? Bezpośredni kontakt z chorym, kichanie czy kasłanie chorego (czyli droga kropelkowa) może przenieść na Ciebie infekcję. Co ciekawe, szkarlatyną możesz zarazić się też od zdrowych osób, które są nosicielami paciorkowca.

Od momentu zakażenia do pierwszych objawów mija około 2 do 5 dni. W większości przypadków choroba atakuje dzieci w wieku przedszkolnym, choć dorośli też mogą paść ofiarą szkarlatyny.

Szkarlatyna – pierwsze objawy

Początkowo szkarlatynę możesz pomylić z anginą. Obie te choroby rozpoczynają się podobnie: ból gardła, obrzęk  i zaczerwienienie migdałków, wysoka gorączka, sięgająca 40⁰C, biały nalot na języku.

Palcami wyczujesz powiększone węzły chłonne szyi, które będą bolesne pod dotykiem. Po 2 dniach zaobserwujesz, że język Twojego malucha przybiera barwy żywoczerwonej, malinowej. Choć malinowy język uznaje się za objaw charakterystyczny, pamiętaj, że nie zawsze musi wystąpić. Dziecko może też skarżyć się na nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunkę.

Szkarlatyna: objawy, które odróżniają ją od anginy

2-3 dni po wystąpieniu gorączki, na ciele znajdziesz charakterystyczną wysypkę. Jest to główny objaw, który pozwala odróżnić szkarlatynę od anginy. Na skórze juniora pojawią się drobne czerwone kropeczki, wielkości główki od szpilki.

Początkowo, wysypkę zaobserwujesz na klatce piersiowej i szyi. Różowe plamki stopniowo rozleją się po całym ciele. Wysypka może być swędząca, choć nie zawsze. Charakterystyczną cechą jest to, że nie zauważysz jej wokół ust i nosa dziecka, co tworzy typowy trójkąt przejaśnienia.

W zgięciach łokci czy kolan zaobserwujesz czerwone wybroczyny. Wynikają z pęknięć drobnych naczyń skóry. Nie panikuj, nie jest to nic groźnego. Intensywność i czas trwania wysypki jest różny (od 24h do kilku dni). Nie musisz się martwić, wysypka ustępuje bez pozostawienia blizn.

Jak leczyć szkarlatynę?

Szkarlatyna, to choroba bakteryjna, którą będziesz leczyć antybiotykami. Gdy objawy u dziecka wskazują na szkarlatynę, zabierz je do lekarza. Potwierdzi Twoje przypuszczenia i zaleci antybiotyk.

Lekarz przepisze najprawdopodobniej pochodną penicyliny. Pamiętaj, aby stosować lek, tak jak zalecił to Twój lekarz. Szkarlatyna, podobnie do anginy, może prowadzić do poważnych powikłań. Aby ich uniknąć, dopilnuj, aby nie pominąć żadnej dawki.

Kuracja trwa najczęściej 10-14 dni. W czasie, gdy maluch gorączkuje, podaj mu lek z paracetamolem lub ibuprofenem zgodnie z zaleceniami. Jeżeli gorączka nie ustępuje, temperaturę zbijesz delikatnymi, zimnymi okładami. Zmocz ręcznik w chłodnej wodzie i przyłóż do czoła dziecka na 10 minut. Zabieg ten możesz powtarzać kilka razy.

Jak jeszcze pomóc maluchowi?

Mimo stosowania skutecznej antybiotykoterapii, dla malucha okres choroby nie jest łatwy. Gorączkujące dziecko traci dużo wody. Przypilnuj aby junior dużo pił. Nie musi to być woda. Posłodzona smakowa herbata zachęci go do picia.

Zrezygnuj z ciężkich do przełknięcia posiłków, które drażnią gardło i wywołują ból. Zupy czy domowe kremy z warzyw są najlepszym rozwiązaniem. Odizoluj dziecko od innych, aby choroba nie rozprzestrzeniała się.

Regularnie wietrz mieszkanie i zmieniaj często pościel malucha. Zmniejszy to ilość bakterii w otoczeniu i przyspieszy proces zdrowienia. Pamiętaj też o czasie rekonwalescencji. Jeszcze 7 do 10 dni od ustąpienia objawów, dziecko może czuć się osłabione. Oszczędź mu lekcji  WF-u czy nadmiernego wysiłku. Najlepiej, aby został w tym czasie w domu.