Szałwia, sól, a może coś innego? Czym płukać bolące gardło?

szalwia-sol-a-moze-cos-innego-czym-plukac-bolace-gardlo

Ból gardła to objaw nie tylko przeziębienia czy grypy, ale też zapalenia krtani czy po prostu przeciążenia głosu. Problem ten może Cię dotyczyć zwłaszcza, jeśli wykorzystujesz w pracy swój głos: jesteś nauczycielem, aktorem lub lektorem. Jak szybko przywrócić gardło do zdrowia i pozbyć się uciążliwych objawów?

Ból gardła – skąd się bierze i jakie są objawy?

Przyczyn powstawania bólu gardła jest wiele. Do najczęstszych należą infekcje, które występują w okresie jesienno-zimowym, ale nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Ból może spowodować u Ciebie też picie zbyt zimnych lub gorących napojów, jedzenie ostro doprawionych potraw czy też palenie papierosów i przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem.

Gardłowy problem

Często problemy z gardłem wywołuje też intensywne używanie głosu, np. przez wokalistów, lektorów czy nauczycieli. Pobolewanie w gardle może mieć związek z przerostem migdałka gardłowego, a nawet z alergiami – alergen często wywołuje zmiany w obrębie śluzówki górnych dróg oddechowych, podrażniając i narażając tym samym Twoje gardło na częste infekcje.

Do najczęściej spotykanych objawów bólu gardła należą: chrypka, trudności w przełykaniu, pieczenie i drapanie oraz dyskomfort w trakcie mówienia, a także obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.

Czym płukać bolące gardło?

Płukanie gardła to metoda, która z pewnością pomoże na problemy z obrzękiem błony śluzowej. Dzięki temu mechanicznie oczyścisz gardło ze znajdującej się tam wydzieliny, bakterii, a także nawilżysz śluzówkę – przeczytaj również: Czym płukać gardło?  Sprawdzone mikstury i inne sposoby na odkażanie gardła [Z poradnika farmaceutki].

Jednym z najpopularniejszych składników do płukania gardła jest sól kuchenna. Jak ją wykonać? Rozpuść płaską łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Taka mikstura rozrzedzi zalegającą wydzielinę i pomoże ją wykrztusić, a także zadziała przeciwbakteryjnie i złagodzi obrzęk. Płucz gardło solanką przynajmniej 3 razy dziennie przez 5 dni.

Ziołowa płukanka – szał(wi)owy efekt

Innym popularnym sposobem jest płukanka bazująca na mocnym naparze z szałwii. Zioło to zawiera olejki eteryczne i ma właściwości silnie odkażające – obecne w szałwii taniny zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii, a dodatkowo oczyszczają gardło ze śluzu. Dzięki temu szałwia idealnie nadaje się do przeprowadzenia tego zabiegu.

Przygotuj napar z szałwii: do szklanki z wrzątkiem wrzuć łyżkę lub torebkę suszonych liści i odstaw na ok. 15 minut. Jeśli chcesz uzyskać zadowalające rezultaty, płucz gardło szałwią przynajmniej 3 razy dziennie przez 5 dni.

Płukanka z wody sodowej

Soda oczyszczona, która znajduje się niemal w każdej kuchni, też może być skutecznym sposobem na walkę z bólem gardła – ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Łyżeczkę sody rozpuść w 1/2 szklanki wody i delikatnie przepłukuj gardło, by nie podrażnić śluzówki. Rób to 3-4 razy dziennie.

Woda utleniona – do rany przyłóż i nie tylko

W każdej domowej apteczce znajdziesz z kolei wodę utlenioną, która może być nie tylko środkiem do dezynfekcji ran. Z uwagi na przeciwbakteryjne właściwości, bardzo dobrze sprawdzi się także jako składnik płukanki – wystarczy, że wlejesz 1 łyżeczkę wody utlenionej do szklanki zwykłej wody.  Płukankę stosuj kilka razy dziennie do ustąpienia objawów.

Do leczenia obolałego gardła wcale nie potrzeba drogich, aptecznych preparatów – w domowej apteczce i spiżarni znajdziesz naturalne środki, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Stosując regularnie i przez kilka dni z rzędu powyższe płukanki, wkrótce poczujesz się lepiej. Jeżeli jednak po upływie tygodnia nie zauważysz poprawy, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, który dokładniej zdiagnozuje Twój problem.