Katar zatokowy – czy można go leczyć jak zwykły?

dziecko z katarem zatokowym

Katar zatokowy to jeden z najbardziej charakterystycznych i uciążliwych objawów zapalenia zatok – utrzymuje się od ok. 7 do 10 dni. Utrudnia oddychanie oraz spanie i często towarzyszy mu ból, który nasila się przy pochylaniu. Kiedy pojawia się katar zatokowy, to normalne, że chcesz jak najszybciej wyleczyć infekcję. Jak sprawić, by zniknęła i nie przerodziła się w przewlekły katar zatokowy?

Katar zatokowy – objawy

Na szczęście, katar zatokowy można łatwo odróżnić od kataru, który towarzyszy innym infekcjom (takim jak np. przeziębienie). W tym drugim przypadku wydzielina ma charakter wodnisty oraz przezroczysty. Katar zatokowy ma z kolei kolor żółty lub żółto-zielony związane jest to z bakteryjnym pochodzeniem infekcji, jaką jest zapalenie zatok. Wydzielina z nosa jest wtedy gęsta, zbita, często też nieprzyjemnie pachnie.

Katar zatokowy z krwią – czy powinieneś się martwić?

Jeżeli zauważysz, że masz katar zatokowy z krwią, może być to oznaczać, że zbyt dokładnie wydmuchujesz nos, wskutek czego w wydzielinie znalazły się strzępki ukrwionej błony śluzowej. Gdyby te objawy się powtarzały, udaj się do swojego lekarza, gdyż może to wskazywać na niedobory witamin lub inne schorzenie.

Katar zatokowy – leczenie

Co na katar zatokowy? Najpopularniejszymi środkami stosowanymi w leczeniu tej dolegliwości są preparaty domiejscowe: krople oraz spraye. Mają one działanie mukolityczne, czyli rozrzedzają zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest wydmuchiwać katar. Dodatkowo, w walce z tą dolegliwością pomogą Ci tabletki na katar zatokowy. W aptece znajdziesz leki z pseudoefedryną, która zmniejszy przekrwienie błony śluzowej nosa i obkurczy naczynia krwionośne, przez co zmniejszy się obrzęk śluzówki – zobacz tu.

Katar zatokowy u dziecka – jak ulżyć maluchowi?

Jeżeli problemem jest katar zatokowy u dziecka, warto postawić na preparaty zawierające wodę morską bezpiecznie i skutecznie oczyszczą nosek, nie narażając malca na nieprzyjemne skutki uboczne.
W sytuacji, gdy objawy kataru nie ustąpią po tygodniu lub będą się nasilać, udaj się do lekarza. On przeprowadzi dalszą diagnostykę i w razie potrzeby skieruje Cię na dalsze badania lub przepisze silniejsze preparaty.

Domowe sposoby na katar zatokowy

Do najpopularniejszych domowych sposobów należą inhalacje na katar zatokowy. Gorąca para z dodatkiem olejku (miętowy, eukaliptusowy) lub ziół (rumianek, tymianek) pomoże udrożnić nawet gęsty katar zatokowy, jeżeli zabiegi będziesz przeprowadzać regularnie. Do gotującej się wody dodaj kilka kropel olejku, saszetkę ziół lub łyżkę soli kuchennej. Następnie nałóż na głowę ręcznik  i wdychaj opary nad miską z bardzo ciepłą, lekko ostudzoną wodą. Zabieg przeprowadzaj co najmniej przez 5 dni, 3-4 razy dziennie przez 5-10 minut.

Czyszczenie pod ciśnieniem

Uciążliwe objawy kataru złagodzisz stosując też zabieg irygacji, czyli płukania zatok. Kup w aptece specjalną butelkę do irygacji z otworem w miejscu korka. Wlej ciepłą, przegotowaną wodę do butelki i wymieszaj ją z dołączonym do niej roztworem. Przyłóż butelkę do lewej dziurki i „na wydechu” wciśnij. Woda powinna przejść prawą dziurką. To samo powtórz dla prawej dziurki. Podczas zabiegu oddychaj ustami, ale nie połykaj roztworu. Ciepła, słona woda skutecznie obkurczy śluzówkę i pomoże oczyścić nos.

Pamiętaj także o tym, że w leczeniu kataru zatokowego ważne jest ogólne podnoszenie odporności. Dbaj o to, by dobrze nawadniać organizm najlepiej ciepłymi naparami z dodatkiem cytryny, miodu, imbiru czy soku z malin. Do spożywanych potraw dodawaj także czosnek naturalny antybiotyk, który wesprze Twój organizm w walce z bakteryjną infekcją.