Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki?

chore zatoki

Samo przeziębienie potrafi dać w kość. Dreszcze, zatkany nos, ból głowy, problemy z gardłem – kumulacja tych objawów potrafi skutecznie wyłączyć Cię z normalnego życia.  Masz ochotę oglądać świat wyłącznie z perspektywy łóżka i ciepłej kołdry. Jest jednak coś jeszcze, co może pogorszyć ten stan – zatkane zatoki. Jak je wyleczyć?

Wydaje Ci się, że cały czas masz zatkany nos, a w zatoki ktoś włożył Ci dobrze ubity kawałek waty albo inne paskudztwo? W dzień nie możesz się skoncentrować, a w nocy zasnąć? Jesteś rozbity i nie masz energii do życia? Do tego ten ciągły ból głowy… Najprawdopodobniej choroba właśnie zaatakowała Twoje zatoki.

Zatkane zatoki związane z przeziębieniem zazwyczaj przestają być problemem już po kilku dniach. Gorzej jest, gdy przypląta się do Ciebie przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie zatoki klinowej albo gdy zachorują Twoje zatoki czołowe. Tego rodzaju schorzenia są już nieco trudniejsze do wyleczenia. Ale bez obaw!

Dolegliwość można wyleczyć, stosując zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby na zatoki. Będą one pomocne zarówno wtedy, gdy na zatoki potrzebujesz czegoś, co wesprze Twoją walkę z przeziębieniem, jak i wtedy, gdy powodem Twoich problemów jest zapalenie zatok.

Jak wyleczyć zatoki? Co przyniesie Ci ulgę?

Zapewne pamiętasz z dzieciństwa moment, kiedy Twoja babcia lub mama przynosiła Ci parujący kubek czegoś gorącego oraz ręcznik. Kazała Ci wdychać przygotowany przez nią wywar. To właśnie inhalacje na zatoki. Dlaczego inhalacja na zatoki to dobry pomysł i jak szybko przyniesie Ci ulgę?

Jeżeli na zapchane zatoki domowe sposoby działają u Ciebie najlepiej, przygotuj sobie mieszankę z macierzanki, rumianku, szałwii i sosny. Zalej zioła wrzątkiem i połóż ręcznik na głowę. Zrelaksuj się i przez kilka minut po prostu wdychaj parę wydzielającą się z kubka.

Już po kilku minutach Twoje zatoki przynosowe odetkają się i zaczniesz swobodniej oddychać. Zmniejszy się również nacisk na Twoje zatoki szczękowe. Zioła na zatoki działają bardzo dobrze i nie posiadają skutków ubocznych.

Drugą skuteczną metodą na Twoje chore zatoki nosowe będą krople do nosa na zatoki. Krople na zatoki możesz zakupić w każdej aptece – jest to lek na zatoki bez recepty, który udrożni Twoje drogi oddechowe.

Gdy jesteś w ciąży: jak leczyć zatoki?

Poza inhalacjami możesz również zastosować inne metody na chore zatoki. Leczenie będzie równie bezinwazyjne, jak to było w przypadku poprzedniej techniki. Gdy cierpisz na zatkane zatoki lub zapchany nos w ciąży, możesz zdecydować się na okłady. Przygotujesz je z groszku włożonego do nagrzanej w piekarniku bawełnianej skarpetki, albo na przykład z jodowo–bromowej soli leczniczej. Taką sól delikatnie podgrzewasz na patelni, a potem umieszczasz ostrożnie na swoim nosie. Oczywiście nie bezpośrednio – zawiń ją w płócienną ściereczkę. Ten prosty sposób na zatkany nos przyniesie Ci ulgę.

Jak oczyścić zatoki i zatkany nos u dziecka?

Zatkany nos u niemowlaka to dla rodziców powód do zmartwień. Dziecko dużo gorzej radzi sobie z chorobą: staje się marudne, smutne, płaczliwe albo agresywne. Bez obaw, na pewno poradzisz sobie z chorobą. Nastolatkowi możesz podać preparaty dla dorosłych w odpowiednio mniejszych dawkach. Jeżeli jednak choroba zmogła niemowlę, lepiej najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, w każdym przypadku, gdy przez długi czas masz zatkany nos bez kataru, powinieneś poprosić swojego lekarza o poradę. Sposoby na zatkany nos są różne, a specjalista z pewnością pomoże Ci w wyborze tego najwłaściwszego.