Ból gardła: gdy nie możesz powiedzieć, co boli

Ból gardła

Obudziłeś się rano z bólem gardła i nie masz pewności, co jest jego przyczyną? Nie jesteś w stanie przełknąć żadnego napoju, a śniadanie zostawiasz na talerzu? Bolesne dolegliwości gardła i chrypka mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Skąd się biorą i jakie są sposoby na ich przezwyciężenie?

O czym świadczy ból gardła?

Z dnia na dzień jedzenie i picie przestaje być dla Ciebie przyjemnością. Co się dzieje? Ból gardła przy przełykaniu to często oznaka nadchodzącego przeziębienia. Gdy dołączają do niego inne objawy, masz już prawie pewność co do jego przyczyny. Aby ból gardła nie stał się wstępem do bardziej przykrych dolegliwości, najlepiej zadziałaj szybko i uprzedź chorobę. Unikniesz tym samym dłuższego leżenia w łóżku z np. cieknącą z nosa wydzieliną i wysoką gorączką.

Przeziębienie nie stanowi jednak jedynej przyczyny bólu gardła. Inne powody to nałogowe palenie papierosów lub zbyt długie przebywanie w zadymionym pomieszczeniu. Ból gardła w połączeniu z wysoką gorączką może też oznaczać ospę wietrzną lub inną chorobę zakaźną.

Gardłowa sprawa – czy to angina?

Jeśli dotkliwie boli Cię nie tylko gardło, ale też ucho, a ból promieniuje, może to oznaczać rozwijającą się anginę. To choroba zakaźna, roznoszona drogą kropelkową. Jej pierwsze oznaki mogą pojawić się już po kilku godzinach od kontaktu z chorym. Jednoczesny, ostry ból ucha i gardła, trudności w przełykaniu, wysoka gorączka oraz powiększone i przekrwione migdałki (nieraz pokryte białym nalotem) to objawy, które powinieneś skonsultować z lekarzem. Nierozpoznana w porę angina może skutkować groźnymi powikłaniami. Odpowiednio leczona, przebiega zwykle bez komplikacji.

Domowa lecznica

Zanim pójdziesz do lekarza lub apteki, wypróbuj domowe sposoby na ból gardła. Jeśli odczuwasz ból gardła przy przełykaniu śliny, nie unikaj picia. Wręcz przeciwnie – pij jak najwięcej. Do herbaty warto dodać sok z malin lub cytryny, a także miód, który nie tylko ogrzewa Twoje gardło, ale też działa w nim bakteriobójczo. Żeby nie stracił swoich dobroczynnych właściwości, dodawaj go tylko wtedy, gdy herbata nieco ostygnie. Możesz dodatkowo przygotować sobie wieczorem miodowy roztwór. Rozpuść łyżeczkę miodu w wodzie o temperaturze 40 °C, odstaw napój na noc i wypij go następnego dnia. Inna opcja to żucie plastrów miodu.

W poszukiwaniu szybkiej ulgi możesz też wykorzystać inne sposoby na ból gardła, prosto z zielnika Twojej babci i prababci. Na nieustępliwy ból gardła sprawdzą się ziołowe płukanki, np. napar z rumianku, szałwii albo kory dębu. Nie stosuj ich jednak często, gdyż w ten sposób niepotrzebnie podrażnisz sobie gardło.

Z wizytą w aptece

Gdy nie pomogła ani płukanka, ani roztwór miodu, czas na wizytę w aptece. Na ból gardła pomogą Ci tabletki do ssania. Dzięki nim złagodzisz też drapanie w gardle i chrypkę. Na rynku jest wiele takich produktów. Szukaj tych, które z nich zawierają witaminę C. Dzięki temu składnikowi szybciej pozbędziesz się infekcji. Tabletki do ssania na ból gardła często mają słodkie, owocowe smaki, dlatego chętnie sięgają po nie i dorośli, i dzieci. Wskutek systematycznego ssania tabletek ostry ból gardła najpierw złagodnieje, a potem zniknie zupełnie.

Ból gardła u dziecka – co robić?

Co w przypadku choroby Twojego dziecka? Na ból gardła możesz podać mu np. lizaka ze środkiem przeciwbólowym lub tabletkę do ssania dla juniorów, o ile ma więcej niż 4 lata i nie ma ryzyka, że się nią zakrztusi. Wybór preparatu uzgodnij z farmaceutą.