Co to jest endometrioza?

Pexels / Pixabay

Endometrioza to obecność tkanki (komórek) endometrialnej poza macicą. Występuje ona u około 15% kobiet, które miesiączkują. Choroba ta daje takie objawy, jak bolesne miesiączki, obfite miesiączki, bolesny seks, ból w czasie ciąży lub po niej oraz bolesne oddawanie moczu.

Istnieją dwa rodzaje endometriozy: endometrioza jajników i endometrioza głęboka. Endometrioza jajnikowa jest obecna w jajnikach. Endometrioza głęboka występuje w innych częściach ciała, np. w okrężnicy, pęcherzu moczowym i odbytnicy. Endometriozy nie da się wyleczyć, ale można ją kontrolować. Oto kilka powodów, dla których endometrioza nie jest uleczalna.

Endometrioza jajników jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że będzie się utrzymywać przez długi czas, nawet po zakończeniu leczenia. Powodem tego jest fakt, że choroba występuje w jajnikach. Po usunięciu jajników choroba znika. Nie ma innych narządów, które mogłyby zastąpić funkcję jajników.

Jest to choroba postępująca. W miarę kolejnych miesiączek komórki endometrium rozrastają się i tworzą nowe obszary endometriozy. Z tego właśnie powodu nie ma lekarstwa na endometriozę.

Głęboka endometrioza jest chorobą zagrażającą życiu. Jeśli komórki endometrialne rozrastają się w przewodzie pokarmowym, może to powodować pewne problemy, takie jak hemoroidy, niedrożność jelit i niepłodność. Leczenie głębokiej endometriozy obejmuje operację, leki i terapie alternatywne.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie ma lekarstwa na endometriozę. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z objawami endometriozy. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z objawami endometriozy.

Nie przyjmuj środków przeciwbólowych

Przyjmowanie środków przeciwbólowych na endometriozę nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie tylko pogorszy to Twoje miesiączki, ale także pogorszy stan zdrowia. Leki przeciwbólowe na endometriozę sprawią, że będziesz tylko osłabiona i zmęczona.

Przyjmowanie leków na objawy cyklu miesiączkowego

Kobiety z endometriozą mają takie same objawy, jak kobiety bez endometriozy. Jeśli wystąpi któryś z tych objawów, należy przyjmować leki na jego leczenie. Leki te obejmują środki przeciwbólowe i hormony.

Unikaj alkoholu, kofeiny i nikotyny.

Te trzy rzeczy sprawiają, że jesteś bardziej podatna na endometriozę. Unikanie tych rzeczy pomoże ci zmniejszyć szanse zachorowania na endometriozę.

Staraj się unikać ciasnych ubrań

Ubrania, które zwiążą talię i dolną część pleców są najlepszym sposobem na uniknięcie endometriozy. Ciasne ubrania pogorszą stan.

Używaj kubeczka menstruacyjnego

Jest to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie skurczów menstruacyjnych. Kubeczki menstruacyjne są bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Można ich używać przez długi czas, nie powodując żadnych szkód dla organizmu.

Przyjmowanie suplementów

Istnieją pewne suplementy, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów endometriozy. Należą do nich żelazo, witamina B12 i cynk. Jeśli masz niedobór tych składników odżywczych, będziesz odczuwać bóle menstruacyjne i bolesny seks.

Wnioski:

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okazały się pomocne w radzeniu sobie z objawami endometriozy. Podzieliłam się z tobą również kilkoma wskazówkami, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko rozwoju endometriozy.