Trzydniówka u dzieci – czy jest zaraźliwa?

trzydniówka u dzieci

Trzydniówka – inaczej rumień nagły lub gorączka trzydniowa – to choroba wirusowa, która atakuje najczęściej dzieci między 6. miesiącem a 3. rokiem życia. Choć przebiega łagodnie, jej objawy mogą zaniepokoić rodzica. Jak rozpoznać trzydniówkę i co warto o niej wiedzieć?

Trzydniówka: zaczyna się od gorączki

Po czym poznasz, że to właśnie trzydniówka? Najpierw zauważysz u malucha wysoką gorączkę (nawet 39-40 ˚C), która pojawia się nagle i utrzymuje się ok. 3 dni. Stąd właśnie potoczna nazwa choroby. Co ciekawe, mimo wysokiej gorączki dziecko zwykle czuje się dobrze, ma apetyt i chętnie się bawi. Gdy temperatura wraca do normy, na  skórze malucha pojawia się wysypka (rumień) obejmująca twarz i całe ciało.

Jakie są inne objawy trzydniówki?

Wysypka przy trzydniówce jest dość charakterystyczna. Na skórze tułowia pojawiają się małe bladoróżowe plamki, które nie powodują swędzenia ani pieczenia. Zmiany skórne znikają szybko i nie pozostawiają blizn ani przebarwień. Dziecko może skarżyć się na ból gardła i kaszel. W niektórych przypadkach występuje też niewielki katar.

Czasem objawom towarzyszy biegunka. Dziecko może mieć osłabiony apetyt. Rumień nagły to bardzo powszechna choroba, więc nie trudno się zarazić. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Infekcję może spowodować bliski kontakt z osobą zarażoną: innym dzieckiem lub domownikiem.

Dorośli często przechodzą tę chorobę bezobjawowo. Czasem wystarczy oblizać smoczek malucha, aby przekazać wirusa. Jeśli dziecko choruje, nie powinno bawić się z innymi dziećmi (np. chodzić do przedszkola czy żłobka), bo może przekazać infekcję dalej.

Gorączka trzydniowa  i drgawki –  czy mogą być niebezpieczne?

Wysoka gorączka i związane z nią drgawki mogą wzbudzać Twój niepokój, ale nie są powodem do paniki. Drgawki gorączkowe nie zagrażają zdrowiu dziecka i nie powodują padaczki. W ten sposób niedojrzały układ nerwowy malucha reaguje na wysoką gorączkę. Podaj dziecku lek przeciwgorączkowy (z paracetamolem lub ibuprofenem) i zrób mu chłodny okład. Nie przekraczaj dawek podanych na opakowaniu. Jeśli po 30-40 minutach nie widzisz poprawy, zastosuj dodatkowo chłodny kompres na czoło lub nogi. Zwilż ręcznik lub pieluchę w chłodnej (ale nie lodowatej) wodzie. Ten domowy sposób przyniesie ulgę dziecku i pomoże obniżyć temperaturę jeszcze przed wizytą u lekarza. Jeśli dziecko bardzo się poci, często zmieniaj mu pościel i piżamę. Pamiętaj o wietrzeniu sypialni malucha.

Rumień nagły: koniecznie do lekarza?

Rodzice często nie są pewni, czy powinni zgłosić się z chorym dzieckiem do lekarza. Trzydniówka przebiega szybko i często domowe sposoby wystarczą, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości.  Rzecz w tym, że typowe objawy trzydniówki łatwo pomylić z inną chorobą. Nawet jeżeli gorączka ustąpi, warto więc skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości. Pediatra osłucha płuca dziecka i potwierdzi diagnozę.

Jak leczyć trzydniówkę?

Przy trzydniówce antybiotyk nie będzie potrzebny. Z powodzeniem wystarczą leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jak jeszcze możesz pomóc maluchowi? Podczas gorączki dziecko traci dużo wody, dlatego pamiętaj o regularnym jej uzupełnianiu. Choremu niemowlakowi podawaj częściej pokarm z piersi. Jeśli choruje kilkulatek, zadbaj aby wypijał przynajmniej kilka szklanek wody lub herbaty w ciągu dnia. Jeśli dziecko nie lubi smaku czystej wody, dodaj do niej odrobinę soku z malin, aby zachęcić je do picia.