Uciążliwy ból krtani – pokonaj go

uciazliwy-bol-krtani-pokonaj-go

Ból krtani to objaw, który zwyczajowo towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Jednak nie zawsze to przeziębienie czy zapalenie krtani jest bezpośrednią przyczyną dyskomfortu, bólu, pieczenia i tym podobnych objawów. Dowiedz się, dlaczego boli Cię krtań i w jaki sposób możesz skutecznie wyleczyć tą dolegliwość.

Ból krtani – przyczyny

Krtań to ważny narząd w układzie oddechowym – jest odpowiedzialna za wydawanie dźwięków przy pomocy znajdujących się w jej obrębie fałd głosowych. Innymi funkcjami krtani jest pośredniczenie w oddychaniu oraz zapobieganie przedostawania się pokarmu do tchawicy. Ponieważ krtań to silnie unerwione miejsce, łatwo jest je podrażnić.

Najczęstszą przyczyną bólu krtani są różnego rodzaju infekcje wirusowe lub bakteryjne, które odpowiadają za zapalenie krtani. Często dochodzi także do nadwyrężenia głosu poprzez długotrwałe mówienie, zwłaszcza u osób „pracujących głosem” (np. u nauczycieli, wokalistów, radiowców). Przewlekłe stany zapalne krtani (tj. trwające dłużej niż 3 tygodnie), mogą być spowodowane narażeniem na czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy czy wdychanie różnego rodzaju oparów chemicznych.

Jedną z częstszych przyczyn bólu w krtani jest także choroba refluksowa przełyku – kwaśna treść z żołądka przedostaje się do układu oddechowego, podrażniając krtań. W skrajnych przypadkach przyczyną problemów z krtanią mogą być guzy krtani. Jeśli masz takie podejrzenie, najlepiej będzie, jeśli jak najszybciej skonsultujesz się z lekarzem laryngologiem.

Kto jest szczególnie narażony na choroby krtani?

Choroby krtani mogą przytrafić się każdemu, ale ryzyko zachorowania zwiększa się u osób, które:

 • niedawno chorowały na przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli itp.,
 • często narażają krtań na działanie substancji drażniących (dym papierosowy, alkohol, chemikalia, kwas żołądkowy),
 • często i intensywnie używają głosu (wokaliści, nauczyciele, lektorzy itp.).

Ból krtani – jakie objawy mu towarzyszą?

Krtań to dobrze unerwiony narząd, dlatego wszelkiego rodzaju nieprawidłowości są przez niego niemal od razu odczuwane. W chorobach krtani pojawiają się objawy takie jak:

 • ból krtani przy dotyku lub przy przełykaniu,
 • pieczenie,
 • chrypka,
 • łaskotanie w gardle,
 • uczucie podrażnienia,
 • wrażenie obecności ciała obcego w gardle,
 • zmieniony głos – zachrypnięty lub osłabiony,
 • suchy kaszel,
 • trudności z oddychaniem lub połykaniem.

Leczenie bólu krtani

Jeżeli objawy utrzymują się przez ponad 2-3 tygodnie, najlepiej udaj się na konsultacje do lekarza specjalisty, który wykona badanie stroboskopowe (czyli zbada krtań specjalnym przyrządem umożliwiającym jej dokładne obejrzenie). Laryngolog zdiagnozuje dokładną przyczynę bolącej krtani i zadecyduje o dalszym przebiegu leczenia.

W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok konieczne będzie podanie antybiotyku, a refluksowe podłoże problemów z krtanią to powód do wizyty u gastrologa, który przepisze odpowiednie leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Ból krtani – jak pomóc sobie w domu?

Jednym z podstawowych zaleceń w przypadku problemów z krtanią jest stałe jej nawilżanie i picie dużej ilości napojów niegazowanych. Unikaj napojów zbyt zimnych i zbyt ciepłych, gdyż skrajne temperatury również podrażniają błonę śluzową. Ogranicz spożywanie ostrych i smażonych potraw, alkoholu, kawy czy mocnej herbaty – szczególnie, jeżeli przyczyną problemów z krtanią jest refluks żołądkowo-przełykowy. Oszczędzaj głos, zwłaszcza jeśli jest on podstawą Twojej pracy. Pomocniczo możesz wspierać się łagodzącymi pastylkami do ssania (np. z dodatkiem miodu lub porostu islandzkiego), które pomogą szybciej pozbyć się uciążliwych objawów.

Dbaj także o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz – stosuj nawilżacze powietrza. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, możesz po prostu położyć mokry ręcznik na grzejniku. Na bolącą krtań pomogą także różnego rodzaju płukanki np. z dodatkiem rumianku, która zadziała przeciwzapalnie. Ulgę przyniesie również picie siemienia lnianego, bardzo dobrze nawilżającego błonę śluzową.