Kaszel mokry: jak go wyleczyć?

Kaszel mokry

Przeziębienie nigdy nie jest przyjemną sprawą. Cieknie Ci z nosa, gorączka rośnie, trzęsie Cię z zimna, i masz wrażenie, że Twoja głowa zaraz eksploduje… Do tego może jeszcze przyplątać się męczący mokry kaszel, co tylko spotęguje wycieńczenie organizmu. Wszystkie te dolegliwości są jednak oznaką, że Twój organizm stara się pokonać chorobę. Możesz mu w tym pomóc, aplikując kilka łatwych metod, które szybko postawią Cię na nogi.

Kaszel pełną piersią

Kaszel mokry to specyficzny rodzaj kaszlu. Rozpoznasz go po charakterystycznym „odrywaniu się” flegmy i uczuciu odkrztuszania czegoś, co zalega w Twojej piersi. Występuje on już w przypadku rozwijającego się na dobre zakażenia czy też infekcji, za to kaszel suchy – czyli po prostu suche i bolesne pokasływanie bez uczucia tzw. „wody w gardle” pojawi się wtedy, gdy zarazki dopiero zaczynają buszować po Twoim organizmie.

Jak więc widzisz, rozpoznanie rodzaju kaszlu jest bardzo ważne. Nie tylko pozwoli wybrać właściwą metodę jego leczenia, ale również poinformuje Cię, na którym etapie rozwoju jest Twoja choroba.

Jak sobie ulżyć i odetchnąć?

Mokry kaszel, mimo iż jest swoistą obroną organizmu przed zakażeniem, potrafi nieźle dać w kość. Dlatego warto wesprzeć się w tej nierównej walce specyfikami z apteki. Sięgnij po syrop na kaszel mokry. Jest ich w aptece bardzo wiele – wybierz ten, który najbardziej odpowiada Ci składem, działaniem i ceną. Taki syrop nazywany jest inaczej syropem wykrztuśnym. Pomoże Ci on rozpuścić śluz, który rozgościł się w Twoim gardle. Flegma rozpuści się, a Ty wreszcie będziesz w stanie ją odkaszlnąć.

Możesz kupić syrop na kaszel suchy i mokry (czyli tzw. syropy 2w1). Po zażyciu takiego preparatu nieprzyjemna wydzielina ulegnie rozpuszczeniu. Pomoże on także zatrzymać namnażanie się kolejnych bakterii, zahamuje rozwój stanu przeciwzapalnego oraz obsuszy Twoją błonę śluzową.

Leków wykrztuśnych nie stosuj po godzinie 17:00, aby uniknąć zadławienia się wydzieliną w nocy.

Kiedy choruje Twoje dziecko…

Jak sobie poradzić, kiedy zauważysz mokry kaszel u niemowlaka? Są na to sprawdzone sposoby. Aby zatrzymać mokry kaszel u małego dziecka, wstrzyknij mu do nosa roztwór z soli fizjologicznej. Produkt ten (w wersji bezpiecznej dla dzieci) zakupisz w aptece.

Aby pomóc niemowlęciu oddychać, odsączaj mu nos za pomocą specjalnej gruszki. Rób to jednak bardzo delikatnie. Uwolnienie nosa od wydzieliny pomoże zmniejszyć kaszel mokry u dziecka.

Jeśli jesteś wierna babcinym sposobom na choroby, posmaruj klatkę piersiową Twojego niemowlęcia maścią rozgrzewającą. Taki zabieg nie tylko wyciszy kaszel, ale przy okazji wpłynie uspokajająco na dziecięcy nastrój. Nic przecież nie relaksuje Twojej pociechy bardziej niż dotyk kochającego rodzica. Spokojne, powtarzalne ruchy zadziałają na niego kojąco.

Pomóc może też codzienne (delikatne) oklepywanie pleców, które rozrzedzi zalegający w płucach śluz. Malca ułóż na kolanach tak, aby brzuszkiem leżał na udach, a główka była niżej niż tułów. Jedną dłonią przytrzymaj barki, a opuszkami drugiej energicznie oklepuj plecy dziecka przez 1-2 minuty.

Nie zapominaj również o nawodnieniu maluszka. Podawaj mu odpowiednią ilość płynów w postaci wody i mleka. Zadbaj o właściwe nawilżenie pomieszczenia, w którym Twojego dziecko lubi przebywać. Możesz też delikatnie skropić jego ubranie olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym, mentolowym lub miętowym. Użyj jedynie kilku kropel – tak, aby ich zapach nie męczył noska dziecka.

Choroba niemowlaka to z pewnością trudny okres zarówno dla niego samego, jak i dla Ciebie. Jeżeli jednak będziesz uważnie obserwować swoje dziecko i o nie dbać, na pewno szybko wróci do pełni zdrowia.