Co na zatkany nos u niemowlaka?

congerdesign / Pixabay

Chyba każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy w czasie kataru nos wydaje się być całkowicie zatkany. Od tego typu problemów nie są wolne również małe dzieci, dla których stan ten jest szczególnie trudny. Warto przy tym pamiętać, że małe dzieci w pierwszym roku życia nie potrafią oddychać inaczej, niż tylko przez nos. Zatkanie tej drogi oddechowej jest zatem bardzo poważnym problemem.

Warto wiedzieć co na zatkany nos u niemowlaka jest najskuteczniejsze. Istnieje wiele sposobów, od bardziej domowych i tradycyjnych, aż po te dostępne w aptekach. W każdym przypadku powinniśmy zrobić wszystko, aby pomóc naszemu maluchowi. Z jednej strony taki stan jest dla małego dziecka prawdziwą męczarnią. Z drugiej strony, katar i zatkany nos w przypadku niemowlaka może doprowadzić do poważnych powikłań i długofalowych konsekwencji.

Podstawowe kwestie

Aby móc niemowlakowi z zatkanym noskiem, warto poświęcić uwagę kilku kwestiom związanym z codzienną opieką. Istotna jest prawidłowa pozycja w czasie snu. Powinniśmy układać dziecko na brzuchu, tak, aby wydzielina mogła łatwiej wypływać z głębi nosa. Pod głowę w czasie snu trzeba również podłożyć jakikolwiek miękki przedmiot – kocyk lub poduszkę – tak, aby była ona umieszczona wyżej niż klatka piersiowa.

Bardzo ważne są również odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również tu potrzebne jest częste wietrzenie pokoju. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Lekarstwa i przydatne produkty

Wybierając się do apteki warto z góry wiedzieć co na zatkany nos u niemowlaka jest skuteczne. Aplikowanie lekarstw małemu dziecku często jest sporym wyzwaniem, dobrze zatem wybrać takie środki, które są przyjazne dla malucha. Na zatkany nosek skutecznie pomaga sól morska, którą można kupić w sprayu. Aplikacja jest dość łatwa. Po wpuszczeniu kilku kropel takiej wody do noska, po chwili należy ją tylko usunąć chusteczką. W podobny sposób działa sól fizjologiczna. W konsultacji z lekarzem można również wypróbować inhalacje z produktów takich jak olejki eteryczne czy zwykły rumianek.

Gromadzącą się w nosie wydzielinę należy regularnie odciągać. Standardowa gruszka może tu być pomocna, choć warto skorzystać również z nowocześniejszych rozwiązań. Przykładem jest tu aspirator, przeznaczony specjalnie do takich zadań. Dobre modele wyposażone są w miękkie końcówki o specjalnym kształcie, dzięki czemu umieszczanie ich w nosku dziecka nie sprawia maluchowi tak dużego dyskomfortu.