Zatkany nos u niemowlaka – jak go odetkać?

zatkany nos u niemowlaka

Kiedy jesteś mamą niemowlaka i Twój malec choruje, robisz wszystko, by jak najszybciej wrócił do zdrowia. Niestety, infekcje u małych dzieci zdarzają się wyjątkowo często. Dlatego warto znać skuteczne i sprawdzone sposoby na towarzyszące im objawy. Dowiedz się, w jaki sposób pozbędziesz się problemu zatkanego nosa u niemowlaka, by Twój maluszek mógł jak najszybciej oddychać pełną piersią.

Zatkany nos u niemowlaka –  przyczyny

Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa u niemowlaka jest przeziębienie. W tym okresie życia Twój malec często łapie infekcje – jego układ odpornościowy dopiero się rozwija.

Negatywny wpływ na drożność małego noska ma też zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Dlatego warto regularnie wietrzyć sypialnię dziecka i dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu. Kolejną przyczyną zatkanego noska są alergie. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również u niemowlaka kontakt z alergenami może powodować problemy z drożnością dróg oddechowych.

Warto pamiętać, że u niemowląt oddychanie odbywa się tylko przez nos. Jeżeli jest on niedrożny, dziecko nie tylko z trudem oddycha, ale ma też problemy z jedzeniem czy ssaniem.

Zatkany nos u niemowlaka – leczenie

W leczeniu zatkanego nosa u niemowlaka postaw na preparaty z dodatkiem soli morskiej. Dzięki nim zmniejszy się obrzęk błony śluzowej, a bakterie i wirusy nie będą się namnażać, co zahamuje rozwój infekcji. Sól morska rozpuści też wydzielinę w nosku i ułatwi jej wypłynięcie.

Jak zakropić nosek noworodka? Posadź dziecko albo połóż je na plecach i zaaplikuj po jednej kropli do każdego nozdrza. Odczekaj dłuższą chwilę, a następnie odessij wydzielinę przy pomocy aspiratora do nosa.

W udrożnieniu nosa niemowlaka przyda się też maść majerankowa. Posmaruj nią skrzydełka nosa, by przynieść dziecku ulgę. Zioło to działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ściąga też błonę śluzową, dlatego idealnie sprawdzi się w leczeniu zatkanego nosa.

Jeżeli powyższe metody nie przyniosą rezultatu, katar się zwiększy lub nabierze zielonkawej barwy, konieczna będzie wizyta u lekarza. Dobierze on odpowiednie leki, które wyeliminują ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak np. zapalenie ucha.

Domowe sposoby na zatkany nos u niemowlaka

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatkany nos u niemowlaka są inhalacje. Takie zabiegi ułatwią pozbycie się wydzieliny z noska oraz zmniejszą obrzęk błony śluzowej.

W niedużym naczyniu przygotuj gorącą, przegotowaną wodę i dodaj do niej łyżkę soli kuchennej, morskiej, torebkę szałwii lub kroplę olejku eterycznego. Posadź dziecko na kolanach i trzymaj tak, by cały czas siedziało wyprostowane. Podstaw mu pod nos naczynie w takiej odległości, by nie poparzyło się gorącą parą i pozwól mu przez kilka minut wdychać unoszące się ciepłe, wilgotne powietrze.

W leczeniu zatkanego nosa warto też rozgrzewać stopy i plecy dziecka. Nałóż na stópki malca ciepłe skarpety, a plecy nasmaruj mu maścią z dodatkiem olejków eterycznych. Jak najczęściej układaj dziecko na brzuszku, z głową umieszczoną niżej niż reszta ciała – wtedy wydzielina naturalnie wycieknie z nosa. Przy okazji możesz też wymasować i oklepać plecy, co także wspomoże usuwanie zalegającego kataru.

Jeżeli kładziesz dziecko do snu, możesz delikatnie unieść górną część łóżeczka – to także ułatwi niemowlakowi pozbycie się wydzieliny z nosa.  Zwróć uwagę na temperaturę w pokoju niemowlęcia – najlepiej, by wynosiła około 21 stopni. Sprawdź też, czy powietrze w pomieszczeniu nie jest zbyt suche. Jeżeli tak, umieść w nim nawilżacz albo mokry ręcznik na kaloryferze.

Ważne jest to, by dziecko z zatkanym nosem się nie odwodniło i dużo piło. Ciepłe napoje będą pełnić rolę dodatkowych inhalacji i pomogą szybciej pozbyć się problemu zatkanego nosa.