Zapalenie zatok szczękowych – jak je leczyć?

Zatoki szczękowe i przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem. Choć możesz nie zdawać sobie sprawy z ich funkcji, wiesz pewnie, ile kłopotu mogą zafundować dolegliwości zatok. Nieleczone zapalenie bywa przyczyną poważnych konsekwencji. Chcesz szybko pozbyć się zapalenia zatok? Dowiedz się, jak je rozpoznać i leczyć.

Zatoki działają jak balon

Czy wiesz, że człowiek ma aż 4 rodzaje zatok? Zaliczamy do nich:

  • zatoki szczękowe,
  • zatoki czołowe,
  • zatoki sitowe,
  • zatokę klinową.

Zatoki nosowe to puste przestrzenie kostne, powstające wraz ze wzrostem Twojej głowy. Przestrzenie te wypełnione są powietrzem i działają jak nadmuchiwany balon. Zmniejszają ciężkość Twojej czaszki i ułatwiają poruszanie głową. Ale to nie wszystko.

Zatoki szczękowe spełniają funkcję również w wydawaniu głosu czy oczyszczaniu wdychanego powietrza. Zatoki przynosowe posiadają połączenie z naszą jamą nosową. To ułatwia przedostawanie się infekcji z górnych dróg oddechowych do zatok.

Dlaczego zatoki chorują?

Zapalenie zatok szczękowych ma swoje źródło najczęściej w górnych drogach oddechowych. Z tego powodu połowa przypadków zachorowań to zakażenia wirusowe. Infekcję mogą wywołać także bakterie lub grzyby. U dorosłych najczęściej dochodzi do zapalenia zatoki szczękowej. U dzieci ofiarą zarazków staje się przeważnie zatoka sitowa. Do zapalenia zatok przynosowych mogą przyczyniać się inne choroby. Jeśli chorujesz na astmę lub katar alergiczny, możesz paść ofiarą zapalenia zatok znacznie łatwiej niż osoby nie posiadające tych problemów. Anatomiczne zmiany w obrębie jamy nosowej (takie jak skrzywienie przegrody nosa czy polipy) mogą utrudniać oczyszczanie przestrzeni kostnych i prowadzić do infekcji.

Zapalenie zatok szczękowych – objawy. Przeprowadź test dotykowy!

Jak rozpoznać czy i Ciebie dopadło zapalenie zatok szczękowych? Objawy są charakterystyczne. Będziesz czuł intensywny, pulsujący ból w górnej części policzka. Bardzo często zapalenie ma charakter jednostronny. Gdy pochylisz się do przodu lub podskoczysz, ból nasili się. Czasami możesz zauważyć podwyższenie temperatury ciała lub inne objawy, które towarzyszą przeziębieniu (katar, gęsta wydzielina z nosa, kaszel).

Dodatkowo doskwierać Ci może ból głowy. Przeprowadź test dotykowy. Uciśnij okolicę zatok szczękowych. Jeżeli odczuwasz ból – to najprawdopodobniej zapalenie zatok. Pamiętaj, że przewlekły stan zapalny zatok, może nie dawać już tak oczywistych objawów, przez co będzie potrzebna bardziej dokładna diagnostyka.

Zapalenie zatok szczękowych – leczenie, które Ci pomoże

Leczenie zapalenia zatok szczękowych jest bardzo ważne. Przede wszystkim, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pomimo charakterystycznych objawów, jego diagnoza będzie niezbędna. Specjalista zadecyduje, na ile infekcja jest poważna. Wysoka gorączka sugeruje zakażenie bakteryjne. Wówczas konieczny może okazać się antybiotyk. W większości niepowikłanych przypadków lekarz przepisze Ci leki przeciwbólowe oraz krople do nosa, które zmniejszą obrzęk śluzówki oraz lepkość śluzu.

Bardzo skutecznym domowym sposobem jest płukanie nosa. Poproś w aptece o zestaw do płukania zatok. Dostaniesz buteleczkę wraz z zestawem saszetek do rozpuszczania. Zawierają one sól fizjologiczną, która złagodzi objawy i przyniesie ulgę. Płucz nos przynajmniej 2 razy dziennie, a szybko poczujesz ulgę.

Zapalenie zatok szczękowych – najważniejsza jest szybka reakcja

Nie lekceważ zapalenia zatok! Niedoleczone zapalenie sprzyja kolejnemu, a przewlekła infekcja może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak np. ropień wewnątrzczaszkowy.

Do innych powikłań należą też choroby oczodołu (np. zapalenie nerwu wzrokowego lub tzw. ropień podoczodołowy). Powikłania zapalenia zatok leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego. Lepiej jednak nie doprowadzać się do takiego stanu – dlatego reaguj na objawy, kiedy tylko się pojawią.

Teraz już wiesz, jakie objawy zaalarmują o zapaleniu zatok. Twoja szybka interwencja i konsekwentne leczenie nie pozwolą, aby spotkały Cię przykre powikłania.