Zapalenie zatok przynosowych – po czym je rozpoznasz?

kobieta zakraplająca nos

Zapalenie zatok to powszechny problem, który często bywa wiązany z objawami przeziębienia. Co powoduje, że zapalenie zatok jest tak częstą dolegliwością? Jakie objawy zasugerują, że dopadła Cię ta choroba? Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie zatok przynosowych i jak szybko się go pozbyć.

Zatoki przynosowe: jaka jest ich funkcja?

Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem i połączone z jamą nosową. Spełniają w Twoim ciele niemałą rolę. Nawilżają wdychane powietrze, amortyzują struktury mózgu i modulują głos. Nie jest rzadkością, że infekcja, która rozpoczyna się w nosie, przedostanie się do zatok, powodując ich zapalenie.

Zapalenie zatok przynosowych to nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej powodują je wirusy lub bakterie. Co zwiększa ryzyko choroby zatok? Najczęstsza przyczyna to niedoleczone i powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych. Alergiczny nieżyt nosa, astma czy skrzywiona przegroda nosa również mogą przysporzyć problemów z zatokami.

Zapalenie zatok przynosowych – objawy

Zapalenie zatok często przebiega „pod przykrywką” typowych objawów przeziębienia. Katar i ból głowy – tak dają o sobie znać oba te schorzenia. Jak więc rozpoznasz, że to właśnie zatoki uległy infekcji? Proces zapalny w zatokach oraz gromadzące się powietrze, które nie ma ujścia przez obrzękniętą błonę śluzową, powodują uczucie rozpierania. Z tego powodu będziesz odczuwał ból w okolicy czoła lub policzków. Niekiedy zauważysz też obrzęk powiek. Infekcji nie zawsze musi towarzyszyć gorączka i uczucie rozbicia.

Chore zatoki przynosowe? Przeprowadź domowy test

Schylanie nasila ból? To właśnie wskazówka, że doszło do zapalenia zatok. Dla pewności przeprowadź test dotykowy. Jak to zrobić? Zlokalizuj miejsce w którym ból jest najsilniejszy i uciśnij lekko okolicę. Jeżeli dolegliwości nasilą się – infekcja prawdopodobnie objęła zatoki.

W zależności od miejsca bólu, stan zapalny może dotyczyć różnych zatok. Gdy ból umiejscawia się w okolicy szczęki nad górnymi zębami trzonowymi—infekcji uległa zatoka szczękowa. Dyskomfort nasila się w okolicy nasady nosa ? To zatoka sitowa. Z kolei ból nad oczodołem wskazuje na zapalenie zatoki czołowej.

Zapalenie zatok wylecz porządnie!

Leczenie zapalenia zatok wymaga sporej uwagi. Nie chcesz przecież dopuścić do sytuacji, kiedy zapalenie doprowadzi do procesu przewlekłego i powikłań. Nieleczone zapalenie zatok może skutkować u Ciebie problemem z oddychaniem, przewlekłym katarem czy nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Gdy tylko podejrzewasz u siebie zapalenie zatok—zgłoś się do lekarza.

W typowych przypadkach lekarz rozpozna chorobę bez dodatkowych badań. Niekiedy będzie konieczne przeprowadzenie tomografii komputerowej, aby obejrzeć chore zatoki przynosowe. Leczenie zapalenia zatok nie jest skomplikowane. Antybiotyk nie zawsze będzie konieczny. Lekarz zaleci Ci leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej, leki rozrzedzające wydzielinę z nosa i ułatwiające oczyszczanie zatok.

Domowe sposoby na chore zatoki przynosowe

W bardzo łatwy sposób możesz wspomóc proces zdrowienia domowymi sposobami. Zastosuj proste inhalacje. Do ciepłej wody dodaj kilka łyżeczek soli kuchennej. Pochyl się nad mieszaniną i wdychaj opary pod ręcznikiem. Możesz stosować ten zabieg kilka razy dziennie. Pij dużo wody (nawet do 3 litrów dziennie), aby przyśpieszyć leczenie,  nawilżyć odpowiednio śluzówkę zatok i ułatwić ich oczyszczanie.

Ważne jest również nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Zastosuj gotowe nawilżacze powietrza lub po prostu skorzystaj z mokrych ręczników i rozwieś je na kaloryferze. Tak niewiele trzeba, aby ułatwić Ci zmaganie się z tą chorobą.