Zapalenie zatok a alergia – co je łączy?

zapalenie-zatok-a-alergia-co-je-laczy

Zapalenie zatok zwykle oznacza kilkunastodniową chorobę, która dotyka nas w sezonie jesienno-zimowym i spowodowana jest infekcją bakteryjną. Jednak to schorzenie może mieć także podłoże alergiczne. Po czym poznać, że przyczyną zapalenia zatok jest uczulenie i jakie leczenie zastosować?

Alergia a zapalenie zatok

Zapalenie zatok to często spotykana choroba, która kojarzy się z męczącym katarem, gorączką, osłabieniem i bólem u nasady nosa. Jednak przyczyną zatkanych zatok mogą być nie tylko infekcje bakteryjne, ale także alergia. Uczulający Cię alergen powoduje wówczas długotrwałe uczucie zatkanego nosa i niedrożność ujść zatokowych, co z kolei tworzy sprzyjające warunki do powstania stanu zapalnego. Najczęściej za alergiczne zapalenie zatok odpowiedzialne są alergeny wziewne: sierść zwierząt, pyłki roślin oraz roztocza kurzu domowego.

 

Alergiczne zapalenie zatok – objawy

Alergiczne, przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, którego objawami są:

  • przewlekły katar,
  • uczucie ucisku u nasady nosa, które nasila się przy pochylaniu,
  • ból głowy,
  • przezroczysta wydzielina z nosa,
  • utrata węchu i smaku,
  • kaszel oraz chrypka.

Schorzeniu nie towarzyszy gorączka ani osłabienie. To właśnie dzięki temu odróżnisz alergiczne zapalenie zatok od zwykłego zapalenia spowodowanego przeziębieniem.

 

Całoroczne a sezonowe zapalenie zatok – jak je odróżnić?

Jeśli uczulają Cię np. roztocza kurzu lub sierść zwierzęcia, z którymi masz stały kontakt – alergiczne zapalenie zatok może dokuczać Ci przez cały rok. W przypadku, gdy alergenem są pyłki roślin czy trawy, które uczulają jedynie w określonych porach roku – stan zapalny zatok pojawia się okresowo. Jak odróżnić od siebie oba rodzaje zapalenia?

  • Zapalenie całoroczne: powoduje stałe uczucie zatkania nosa, osłabiony węch i rozpierający ból głowy.
  • Zapalenie sezonowe: objawia się poprzez zaczerwienienie i łzawienie oczu, świąd nosa, kichanie oraz wyciek przejrzystej wydzieliny z nosa.

Alergiczne zapalenie zatok – leczenie

Podstawą w leczeniu alergicznego zapalenia zatok jest pozbycie się alergenu, który wzmaga uciążliwe objawy. Jeżeli nie wiesz, co Cię uczula, udaj się do alergologa, który wykona skórne testy alergiczne. Jeśli okaże się, że uczulają Cię pyłki traw, spróbuj unikać przebywania na łąkach i polach w sezonie pylenia. Z kolei gdy uczulają Cię roztocza, pozbądź się dywanów, wykładzin i zaopatrz się w specjalną pościel dla alergików. Staraj się w miarę możliwości unikać lub minimalizować kontakt z alergenem, który jest przyczyną dolegliwości.

Alergiczne zapalenie zatok leczy się przede wszystkim farmakologicznie. W tym celu specjalista dobierze odpowiednie leki przeciwhistaminowe, które blokują reakcję alergiczną lub leki przeciwzapalne (glikortykosreroidy), które zmniejszają uciążliwe objawy stanu zapalnego.

Pomocniczo w leczeniu zatok możesz stosować także irygacje, czyli płukanie zatok. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną butelkę do tego zabiegu, którą można kupić w aptece. Wlej do niej ciepłą, przegotowaną wodę i wsyp roztwór chlorku sody dołączony do butelki. Dokładnie rozmieszaj powstały płyn, a następnie przeprowadź zabieg w łazience. Powoli wlewaj mieszankę do jednej, a następnie do drugiej dziurki w nosie – irygacje warto stosować regularnie przy problemach z zatkanymi zatokami.