Zapalenie ucha: rodzaje i sposoby leczenia

Zapalenie ucha

Ucho, to bardzo specyficzna część naszego ciała. Jego skomplikowana budowa i połączenie ze światem zewnętrznym sprawia, że nie trudno o jego infekcję i zapalenie. Zapalenie ucha może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego pamiętaj o konsultacji z lekarzem i odpowiednim leczeniu. Jak rozpoznać typ zapalenia ucha i zdiagnozować jego przyczynę? Kiedy udać się do lekarza? Kiedy stosować antybiotyk, a kiedy nie będzie on konieczny?

Zapalenie ucha zewnętrznego – ucho pływaka

Jego zapalenie może dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku. Zapalenie obejmuje głównie przewód słuchowy zewnętrzny. Zapalenie ucha dotyka najczęściej osób, które nieodpowiednio czyszczą ucho, często korzystają  z basenów lub leczą się na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca.

Kiedy zauważysz ból ucha przy poruszaniu żuchwą, ból po uciśnięciu skrawka ucha, świąd, wyciek ropnej wydzieliny, czy pogorszenie słuchu, są to objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha zewnętrznego. Jest ono najczęściej powodowane przez bakterie. Z tego powodu lekarz przepisze Ci na tę dolegliwość antybiotyk w formie maści lub kropel do ucha.

Pamiętaj, że nieleczona infekcja może przekształcić się w coś poważniejszego. Zdarza się, choć rzadko, że zapalenie prowadzi do pęknięcia błony bębenkowej albo upośledzenia słuchu. Kiedy zauważysz u siebie objawy zapalenia ucha zewnętrznego – nie zwlekaj! Zgłoś się do swojego lekarza, aby szybko rozpocząć leczenie i pozbyć się infekcji.

Zapalenie ucha środkowego – największa zmora Twojego malucha

Zapalenie ucha środkowego może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej dotyka jednak najmłodszych. Prawie 90% dzieci chociaż raz zmaga się z tą przykrą dolegliwością. Częste zachorowania u naszych pociech są wynikiem niedojrzałej budowy ucha. Zapalenie ucha u dzieci najczęściej pojawia się przy tzw. infekcjach przeziębieniowych. Jego kontakt z gardłem, powoduje, że bakterie czy wirusy często dostają się do ucha środkowego.  

U najmniejszych maluchów w parze z płaczem idą także: gorączka (choć nie zawsze), niepokój, niechęć do ssania, wymioty czy biegunka. Starsze dzieci nie zawsze mają gorączkę, ale poinformują Cię o bólu ucha, szumie w uszach czy zawrotach głowy.

Aby poznać przyczynę tych dolegliwości, zajrzyj do ucha swojej pociechy. Twoje przypuszczenie o zapaleniu ucha środkowego może potwierdzić wydzielina wydostająca się na zewnątrz. Gdy Twoje podejrzenie wzbudzi jakikolwiek objaw, zabierz malca na wizytę do lekarza.

W przypadku zapalenia ucha u niemowlaka poniżej 6. miesiąca życia, które ma wysoką gorączkę konieczne będzie podanie antybiotyku. Lekarz rozważy też przepisanie antybiotyku starszym dzieciom (powyżej 2. roku życia) z obustronnym zapaleniem ucha.

W większości niepowikłanych zapaleń, zaleci juniorowi tylko leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Antybiotyk często nie jest konieczny – lekarze stosują zasadę „czujnego wyczekiwania”. Zastanawiasz się dlaczego? Najczęściej zapalenie ucha jest niegroźną infekcją wirusową, która ustąpi samoistnie. Nie panikuj, ale zachowaj czujność i uważnie obserwuj dziecko.

Jeżeli zauważysz dodatkowe objawy w ciągu kolejnych 3 dni lub objawy nie będą ustępować, zwróć się do lekarza ponownie. Pamiętaj, że pozornie niewinna infekcja ucha może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zapalenie ucha wewnętrznego – cichy dręczyciel

Zapalenie ucha wewnętrznego zdarza się rzadko, ale często przebiega skrycie, dlatego jest chorobą niebezpieczną. Przyczyną jest najczęściej przejście nieleczonej infekcji z ucha środkowego lub na skutek urazu. Patogeny najczęściej atakują Twój błędnik – narząd ucha wewnętrznego, który odpowiada za słuch i równowagę. Dolegliwości są często niespecyficzne. Możesz odczuwać zawroty głowy, szum w uszach, pogorszenie słuchu. Dodatkowo mogą wystąpić nudności i wymioty.

Zwróć uwagę na swoje objawy. Choroba często przebiega bez gorączki i bólu ucha. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Konieczna będzie wizyta u laryngologa, który przebada ucho za pomocą otoskopu, sprawdzi słuch oraz zleci ewentualne badania obrazowe. Podstępny przebieg choroby, ryzyko groźnych powikłań wymagają szczegółowej diagnostyki.

Jeżeli lekarz rozpozna u Ciebie zapalenie ucha wewnętrznego, konieczna będzie hospitalizacja, w trakcie której podany zostanie Ci antybiotyk. W rzadkich przypadkach specjalista może przeprowadzić operację ucha środkowego, podczas której Twoje ucho wewnętrzne będzie wypłukane i oczyszczone.

Zapalenia ucha to powszechna choroba. Kiedy zauważysz u siebie objawy, zwróć się do swojego lekarza, a szybko wyleczysz chore ucho i unikniesz powikłań.