Zapalenie przewodu słuchowego – objawy i leczenie dolegliwości

To wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, której często towarzyszy ból i gorączka. Czy wiesz, jak postępować, gdy dopadnie Cię zapalenie przewodu słuchowego? Co zaliczyć do najważniejszych objawów choroby? Jakie środki złagodzą ból? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat tego schorzenia.

Z czego składa się ucho zewnętrzne? Krótka lekcja anatomii

W skład ucha zewnętrznego wchodzi małżowina i przewód słuchowy zewnętrzny, który ma kilka centymetrów i poskręcany kształt (przypomina literę „S”). Składa się z 2 części: chrzęstnej (która zawiera krótkie, lecz grube włoski i gruczoły woszczynowe) oraz kostnej (która nie ma już włosków). Przewód słuchowy zewnętrzny kończy się bruzdą bębenkową – przytwierdzona jest do niej błona bębenkowa.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – przyczyny

Istnieją trzy przyczyny zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego: infekcja spowodowana przez grzyby, bakterie lub wirusy. Każdy rodzaj zapalenia charakteryzuje się czymś innym.

Zapalenie przewodu słuchowego – objawy

Dolegliwości, jakie towarzyszą zapaleniu, są zależne od czynnika, który wywołał chorobę:

  • Zapalenie bakteryjne

Jest najczęściej spotykanym rodzajem zapalenia, a w większości przypadków wywołanym przez gronkowca złocistego i pałeczki ropy błękitnej. Do charakterystycznych objawów należy swędzenie i ból. Skóra przewodu słuchowego staje się przekrwiona, a wewnątrz może pojawić się ropa lub krwisto-surowicza wydzielina.

  • Zapalenie grzybicze

Na ten rodzaj zapalenia jesteś szczególnie narażony, gdy pracujesz w ciepłym, wilgotnym środowisku i masz kontakt z dużą ilością pyłu i unoszącego się kurzu. Jeżeli dopadło Cię zapalenie grzybicze, to od razu poczujesz swędzenie i ból. Możliwy jest także wyciek wydzieliny z ucha oraz pogorszenie się słuchu.

  • Zapalenie wirusowe

Na skórze przewodu słuchowego zewnętrznego i błonie bębenkowej pojawią się pęcherze o brunatnym zabarwieniu. Mogą one pękać, a wówczas zauważysz surowiczo-krwisty wyciek. Niestety – zapalenie wirusowe jest bardzo bolesne, występuje również wysoka gorączka.

  • Czyrak

To zmiana o charakterze ropnym. Za jej powstanie odpowiedzialny jest gronkowiec złocisty. Czyrak lokuje się w części chrzęstnej przewodu słuchowego. W tym przypadku typowym objawem jest ból, który narasta w bardzo szybkim tempie.

Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego – leczenie

Zacznij od domowych sposobów. Możesz posmarować ucho np. spirytusem kamforowym – zdziała odkażająco. Domowe metody nie pomogą całkowicie wyleczyć zapalenia, ale mogą złagodzić ból, zanim doczekasz się na wizytę u lekarza.

  • Ugotuj i zmiażdż ziemniaka, a następnie owiń folią i przyłóż do ucha, aby złagodzić ból. Jeżeli jednak ból jest zbyt silny, skorzystaj z aptecznych środków zawierających ibuprofen lub salicylan choliny (np. krople Dolgit lub Otinum).
  • Postaw na czosnek lub środki na bazie wyciągu z czosnku, nagietka, czy dziurawca (np. krople Ucholek). Wyciśnij kilka ząbków czosnku i zmieszaj z małą ilością wody. Zaaplikuj kilka kropel do ucha.

Jak uniknąć zapalenia przewodu słuchowego?

Niewiele potrzeba, aby zapobiegać tej bolesnej i nieprzyjemnej chorobie. Wystarczy, że będziesz unikać moczenia uszu podczas kąpieli, a w trakcie pobytu na basenie zastosujesz zatyczki lub krople zapewniające odpowiedni poziom wilgoci w uchu. Dbaj również, aby przyrządy do oczyszczania były zawsze sterylne, a jeśli posiadasz aparat słuchowy –  powinien on być regularnie czyszczony.

W trakcie czyszczenia uszu pozostaw niewielką ilość woskowiny, ponieważ pełni ona funkcję ochronną przed drobnoustrojami. Po kąpieli dokładnie oczyść przewód słuchowy, lecz unikaj patyczków kosmetycznych.