Zapalenie płuc a gorączka – ile może trwać i co sygnalizuje?

zapalenie-pluc-a-goraczka-ile-moze-trwac-i-co-sygnalizuje

Wysoka gorączka to objaw, który może wskazywać na wiele infekcji i chorób. Jedną z najczęściej występujących jest zapalenie płuc, którego objawy w szybki i gwałtowny sposób pogarszają samopoczucie chorego. Dowiedz się, w jaki sposób im przeciwdziałać i jak szybko wrócić do zdrowia.

Objawy zapalenia płuc

W przypadku zapalenia płuc na początku zwykle pojawiają się problemy z oddychaniem: przyspieszony, płytki oddech, ból w klatce piersiowej przy wdechu, a następnie dreszcze i wysoka gorączka, dochodząca niekiedy do 39 stopni. Po kilku godzinach do podanych symptomów dochodzi katar, duszności i kaszel – na początku suchy i męczący, a następnie mokry, z żółtą lub żółtozieloną wydzieliną. Czasem może wystąpić także ból brzucha.

Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc są bakterie paciorkowca, jednak zdarza się, że za zakażenie odpowiadają także wirusy. Wówczas gorączka pojawia się na samym początku, wraz z bólami mięśni i stawów oraz ogólnie złym samopoczuciem. W dalszej kolejności możesz skarżyć się na duszności i suchy kaszel.

Jak zbić gorączkę przy zapaleniu płuc?

Gorączka w zapaleniu płuc to jeden z najbardziej uporczywych i męczących objawów. Aby jak najszybciej ją zbić i wrócić do zdrowia, zaopatrz się w aptece w odpowiednie preparaty, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Oto podstawowe rodzaje leków przeciwbólowych, które możesz kupić bez recepty w aptece:

  • preparaty z ibuprofenem
    (jeśli cierpisz na problemy z układem pokarmowym, takie jak np. wrzody żołądka, wybierz inne leki, gdyż ibuprofen może działać drażniąco na żołądek),
  • preparaty z paracetamolem,
  • preparaty z kwasem acetylosalicylowym,
  • preparaty z metamizolem.

Mimo, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są łatwo dostępne, ich przyjmowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie zapalenia płuc – jak ulżyć sobie w chorobie?

Zapalenie płuc to choroba, która trwa ok. dwóch tygodni. Jeżeli zachorujesz, najlepiej od razu udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który sprawdzi, jakie jest podłoże choroby – bakteryjne czy wirusowe. W przypadku bakteryjnego najprawdopodobniej przepisze Ci antybiotyk, a także leki ułatwiające odkrztuszanie czy wziewne leki rozkurczowe. Podczas leczenia zapalenia płuc najważniejsze jest, abyś dużo odpoczywał i leżał w łóżku, zwłaszcza do czasu ustąpienia gorączki.

Pij dużo napojów,  szczególnie tych ciepłych, z dodatkiem miodu, cytryny, soku malinowego lub imbiru – wszystkie te specyfiki wzmocnią Twoją odporność i pomogą w walce z chorobą. Dodatkowo możesz wspomagać się inhalacjami z dodatkiem olejku miętowego czy eukaliptusowego, które pomogą na uporczywy kaszel (rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają oddychanie).

Aby dodatkowo ulżyć sobie przy duszącym kaszlu, warto zadbać, by w pomieszczeniach powietrze było świeże i zachowywało odpowiedni poziom wilgotności. Użyj nawilżacza powietrza lub rozwieś mokre ręczniki na grzejnikach.

Ciekawostka

W usuwaniu zalegającej w płucach wydzieliny warto zastosować tzw. drenaż ułożeniowy. Na czym to polega? Chora osoba układa się twarzą do łóżka, a następnie przesuwa górną część ciała poza krawędź łóżka w ten sposób, by głowa zwisała w dół. Wtedy druga osoba może oklepywać plecy chorego. Taki drenaż warto robić kilka razy dziennie przez ok. kilka minut.

Pamiętaj, by skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza, a co najważniejsze – doleczyć zapalenie płuc do końca. Niedoleczona choroba może prowadzić do powikłań i powtórnej infekcji.