Wodnisty katar i kichanie – poznaj skuteczne sposoby!

wodnisty-katar-i-kichanie-poznaj-skuteczne-sposoby

Wodnisty katar jest bardzo uciążliwy – utrudnia oddychanie i zasypianie. Dodatkowo sprawia, że nieustannie kichasz. Powoduje też ogólne osłabienie organizmu. Jak szybko wyleczyć wodnisty katar? Poznaj kilka skutecznych  sposobów.

Wodnisty katar i kichanie  – przyczyny

Za wodnisty katar odpowiadają zwykle wirusy, choć zdarza się również jego bakteryjna odmiana. W przypadku kataru bakteryjnego można zarazić się tzw. drogą kropelkową. Wystarczy wtedy, że np. w autobusie ktoś kichnie w Twoją stronę. Jesteś szczególnie narażony na chorobę, jeśli Twój organizm jest wyziębiony, a układ immunologiczny osłabiony.

Sposoby na wodnisty katar i kichanie

Co na wodnisty katar sprawdza się najlepiej? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na walkę z tą uciążliwą dolegliwością.

  • Wygrzej się

Kiedy czujesz, że Twój organizm jest wychłodzony, kichasz i pojawiają się pierwsze oznaki kataru, działaj natychmiastowo. Po powrocie do domu przygotuj gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (np. sosnowym, eukaliptusowym, miętowym) lub wymocz stopy w gorącej wodzie z solą kuchenną (przynajmniej 15 minut). Pamiętaj, że sen i ciepło mają znaczący wpływ na regenerację Twojego organizmu.

  • Użyj maści kamforowej

Przed snem nasmaruj stopy i klatkę piersiową maścią kamforową. Możesz do niej dodać jeszcze odrobinę spirytusu. Dzięki temu rozgrzejesz organizm. Będzie Ci też łatwiej oddychać.

  • Pij gorące napoje

Pamiętaj, aby w trakcie infekcji pić dużo płynów. Może to być herbata z malinami, sokiem z czarnego bzu, ale też niegazowana woda mineralna. Dzięki nawadnianiu organizmu Twój nos szybciej się oczyści. Do gorących napojów możesz też dodawać goździki (mają właściwości przeciwzapalne), gałkę muszkatołową i miód.

  • Stosuj inhalacje

Dobrym sposobem na katar wodnisty i kichanie są inhalacje. Jak je wykonać?  Do wrzącej wody dodaj kilka kropli olejku eterycznego, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę przez 20-30 minut.

Dziecku możesz zakroplić olejkiem pidżamę (2-3krople) lub użyć kominka aromaterapeutycznego. Do inhalacji nadają się różne olejki, np. eukaliptusowy, mentolowy, tymiankowy, piniowy, z drzewa herbacianego czy rozmarynowego.

  • Udrożnij nos aerozolem

Popularnymi preparatami na wodnisty katar i kichanie są środki w postaci aerozolu (np. Ortivin Ipra Max, Nasic czy Septanazal). Zazwyczaj mają 2 aktywne substancje (ksylometazolinę i np. pantenol), które zmniejszają ilość wydzieliny,  redukują przekrwienie błony śluzowej i przyspieszają gojenie. Stosuj również wodę morską w aerozolu, ponieważ oczyści i udrożni nos.

  • Przyjmuj duże dawki witaminy C

Jeśli masz problem z katarem i kichaniem, przyjmuj duże dawki witaminy C – nawet do 1000 mg. Nie zlikwiduje ona kataru, lecz spełni inną ważną funkcję – uszczelni i wzmocni ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Dzięki temu bakteriom i wirusom będzie trudniej dostać się do wnętrza komórek.

Spożywaj też produkty bogate w witaminę C. Duże jej ilości występują w owocach dzikiej róży. W 100 g tych owoców znajdziesz aż 1800 mg witaminy C!

  • Stosuj napary z ziół

W walce z przeziębieniem wspieraj się też naparami z ziół. Mają działanie przeciwzapalne, pomogą Ci się więc uporać z wodnistym katarem. Dodatkowo udrożnią zatkany nos i ułatwią oddychanie. Do przygotowania naparu możesz użyć lipy, szałwii lub rumianku. Takie napary możesz zarówno pić, jak i stosować do inhalacji.