Woda morska na katar – jak ją stosować?

woda-morska-na-katar-jak-ja-stosowac

Jeżeli dokucza Ci uciążliwy katar, z pewnością szukasz skutecznego, ale też bezpiecznego sposobu, który pomoże udrożnić zatkany nos. Aby uporać się z tym problemem, spróbuj wykorzystać wodę morską – dobrze znany, skuteczny i bezpieczny środek na katar.

Czym jest woda morska na katar?

Niewątpliwą zaletą wody morskiej jest to, że znajduje się w niej wiele substancji chemicznych o działaniu dobroczynnym dla ludzkiego organizmu. Zawiera m.in. kationy sodu, potasu, glinu i magnezu, a także aniony węglanowe, siarczanowe oraz chlorkowe w wysokim stężeniu.

Woda morska zawiera same naturalne składniki – nie ma w niej konserwantów, dlatego nie powoduje działań niepożądanych i można stosować ją bez obaw. To produkt odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, niemowląt, dzieci i matek w ciąży. Może być stosowany zarówno przy katarze bakteryjnym, wirusowym, jak i alergicznym. Działa trójstopniowo: udrażnia jamę nosową, oczyszcza nos oraz nawilżą błonę śluzową.

Roztwór hipertoniczny a izotoniczny – czym się różnią?

Jeżeli udasz się do apteki po sól morską, z pewnością zauważysz, że na rynku dostępne są dwa jej rodzaje: roztwór hipertoniczny oraz izotoniczny. Czym różnią się one między sobą? Przede wszystkim składem oraz działaniem. Mają różne stężenie chlorku sodu (NaCl) – roztwór izotoniczny ma go mniej w porównaniu do roztworu hipertonicznego.

Drugą różnicą jest występowanie zjawiska osmozy. Polega ono na tym, że nadmiar płynu przenika z obrzękniętej błony śluzowej do jamy nosowej, zmniejszając obrzęk. W roztworze izotonicznym zjawisko osmozy nie zachodzi, dlatego preparaty te mają tylko właściwości nawilżające i oczyszczające błonę śluzową. Z kolei osmoza zachodzi w roztworach hipertonicznych, które poza nawilżeniem i oczyszczeniem, rozpuszczają zalegającą w jamie nosa wydzielinę. Dzięki temu zmniejszają obrzęk oraz oczyszczają i udrażniają nos. Są więc  naturalną, skuteczną i bezpieczną alternatywą dla kropli obkurczających śluzówkę nosa.

Woda morska do nosa – jak ją stosować?

Woda morska zawiera wyłącznie składniki naturalne i jest pozbawiona konserwantów. Jest na tyle bezpiecznym preparatem, że może być stosowana w zasadzie bez ograniczeń, w przeciwieństwie do obkurczających naczynia krwionośne kropli aptecznych. Można używać ich długotrwale, aplikując po jednej kropli wody od 3-6 razy dziennie do każdego nozdrza.

Jaką wodę morską wybrać?

W aptece znajdziesz wiele produktów z solą morską, przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i tych  dla dzieci. Możesz wybrać odpowiedni, zależnie od swoich potrzeb.

  • Izotoniczne roztwory soli morskiej

Nawilżają i zapobiegają wysuszeniu śluzówki. Nie podrażniają jej i ułatwiają oddychanie, delikatnie oczyszczając nozdrza. Produkty te są polecane dzieciom ze względu na mniejsza dawkę chlorku sodu (np. spray do nosa z wodą morską Sterimar Baby, woda morska do nosa Disnemar Baby, Marimer Baby).

  • Hipertoniczne roztwory soli morskiej

Aktywnie oczyszczają nos poprzez rozpuszczenie zalegającej w zatokach wydzieliny, dodatkowo nawilżają śluzówkę i ułatwiają oddychanie (np. Quixx Soft, Marimer, Aquamer).

Produkty z wodą morską mają zwykle postać łatwego w aplikacji i higienicznego sprayu, który możesz mieć zawsze przy sobie. Taka formuła ułatwia też podawanie aerozolu małym dzieciom.